Czeladź, jako pierwsze miasto w Zagłębiu Dąbrowskim, będzie miało własną tężnię solankową. Już wkrótce mają ruszyć prace.

W ostatnich latach tężnie solankowe stały się modną inwestycją. W wielu polskich miastach powstają tego typu obiekty, przy których odpoczywając można wdychać korzystne dla zdrowia bogate w mikroelementy powietrze, takie jak: jod, brom, magnez, wapń, żelazo czy sód.

Na początku czerwca pisaliśmy o tężni solankowej, która ma powstać w jaworznickiej GEOsferze. Miasto podpisało już umowę z wykonawcą, a prace przy jej budowie mają potrwać kilka miesięcy. Jak się okazuje to niejedyne miasto, które naszego regionu, które będzie miało własną tężnię solankową.

Tężnia solankowa w Jaworznie – fot. UM Jaworzno
Tężnia solankowa w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Niewielka tężnia solankowa powstanie też w Czeladzi. Prace przy budowie mają ruszyć w ciągu kilku dni najbliższych dni. Gdzie stanie? – Od początku roku czynimy starania, by taka niewielka tężnia solankowa powstała w naszym mieście. I udało się, na nowym skwerze, który wybudujemy przy ul. Krótkiej w sąsiedztwie siłowni pod chmurką – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

W tym miejscu w Czeladzi ma powstać pierwsza w Zagłębiu tężnia solankowa – fot. UM Czeladź
W tym miejscu w Czeladzi ma powstać pierwsza w Zagłębiu tężnia solankowa – fot. UM Czeladź

Czeladzka tężnie będzie niewielka. Władze miasta chcą bowiem sprawdzić, czy tego typu obiekt przypadnie mieszkańcom do gustu. – Tężnia jest niewielka bo chcemy najpierw sprawdzić jak taki obiekt sprawdzi się w naszym mieście i jakie będzie zainteresowanie wdychaniem solanki przez naszych mieszkańców. Jeżeli pomysł się sprawdzi, a mieszkańcy chętnie będą korzystać z przysparzającej zdrowia inhalacji solankowej, to w kolejnej kadencji wybudujemy w naszym mieście albo jeden duży obiekt w którymś z parków, albo trzy średniej wielkości w każdej części miasta – wyjaśnia burmistrz Czeladzi.

Koncepcja zagospodarowania terenu przy ul. Krótkiej w Czeladzi - fot. UM Czeladź
Koncepcja zagospodarowania terenu przy ul. Krótkiej w Czeladzi – fot. UM Czeladź

Warto też dodać, że do budowy tężni solankowej przymierza się również Będzin. Obiekt ma powstać w ramach drugiego etapu budowy plaży miejskiej w dzielnicy Brzozowica.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Będzie jak nad morzem. W tym mieście powstanie tężnia solankowa