Zagłębie Sosnowiec rozpoczęło już przygotowania do rundy wiosennej. Niedawno pojawiła się informacja, że trener Valdas Ivanauskas jest jednym z głównych kandydatów na selekcjonera reprezentacji Litwy. Czy beniaminek Lotto Ekstraklasy zostanie bez szkoleniowca?

Zimą zespół z Sosnowca czeka prawdziwa rewolucja. W kadrze ma pojawić się nawet ośmiu nowych zawodników. Już zakontraktowano trzech – dwóch graczy mistrza Słowacji Spartaka Trnava – Martina Totha i Lukasa Gressaka oraz króla strzelców ligi gruzińskiej – Giorgiego Gabedava.

Nowe twarze

To jednak nie koniec zmian. Na pierwszym treningu pojawili się także dobrze znani sosnowieckiej publiczności – Dawid Ryndak i Tomasz Nawotka. Ten pierwszy jest wychowankiem Zagłębia, ale ostatnio grał w pierwszoligowej Puszczy Niepołomice. Z kolei Tomasz Nawotka ostatnie pół roku był graczem słowackiego MFK Zemplin Michalovce. Zawodnik Legii Warszawa w ekipie Valdasa Ivanauskasa spędzi przynajmniej pół roku.

Pomóc w utrzymaniu ma także 24-letni Grek Georgios Mygas. W greckiej ekstraklasie w klubie Panetolikos zaliczył 81 występów i zdobył trzy gole. Na pierwszych zajęciach pojawił się także Adrian Krajewski z drużyny rezerw. Klub zapowiada, że w najbliższym czasie pojawią się kolejni nowi piłkarze.

Nowy dyrektor sportowy

Klub od wczoraj ma nowego dyrektora sportowego. Został nim Robert Tomczyk, dotychczasowy doradca zarządu ds. sportowych. Zastąpił Roberta Stanka, który nadal będzie pracował w Zagłębiu, m.in. jako skaut oraz osoba odpowiedzialna za wprowadzanie zawodników akademii do drużyny seniorskiej.

Co z trenerem?

Zagłębie Sosnowiec może za to stracić trenera. W mediach pojawiła się informacją, że Valdas Ivanauskas jest poważnym kandydatem na stanowisko selekcjonera reprezentacji Litwy.

– Trener ma w kontrakcie klauzulę, która umożliwia mu zmianę pracy w trakcie rozgrywek. Poprosił o taki zapis, ale bardziej z myślą o klubach rosyjskich, które interesują się jego osobą od dłuższego czasu. O ewentualnym angażu w federacji litewskiej nie rozmawialiśmy – mówił w rozmowie z katowickim „Sportem” Marcin Jaroszewski, prezes Zagłębia.

Wszystkich kibiców uspokajamy! Trener Ivanauskas nigdzie się nie wybiera. – Pojawił się temat mojej pracy jako selekcjonera reprezentacji Litwy. Kontaktowano się ze mną w tej sprawie, ale zostaję w Polsce. Mam misję do wykonania, czyli utrzymanie Zagłębia w ekstraklasie – powiedział w rozmowie z Leszkiem Błażyńskim z Przeglądu Sportowego.