W listopadzie kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość. W sobotę wyłączone z ruchu zostało skrzyżowanie ulicy Kasprzaka z ulicą Kosmonautów w Dąbrowie Górniczej.

Zmiany organizacji ruchu związane są z prowadzonym remontem półtorakilometrowego odcinka ulicy Kasprzaka, który obejmuje wymianę mocno zniszczonej nawierzchni, a także odwodnienie ulicy.

Jak informuje KZK GOP, po wprowadzeniu zmiany w organizacji ruchu na ulicy Kosmonautów linie autobusowe nr 55, 175, 604, 644 i 814 będą kursowały trasami objazdowymi, z ulicy 11 Listopada ulicami: Tysiąclecia i Piłsudskiego do włączenia się na trasy objazdowe na ulicy Wiśniowej. Trasy powrotne będą przebiegały analogicznie. Przystanek „Dąbrowa Górnicza Gołonóg Kosmonautów” – stanowisko w kierunku Huty Katowice, zostanie tymczasowo usytuowane na ulicy 11 Listopada, przed skrzyżowaniem z ulicą Tysiąclecia.

Linia autobusowa nr 27 jadąca w kierunku Katowic będzie kursowała bezpośrednio ulicą Kasprzaka do ronda im. Budowniczych Huty Katowice i dalej ulicami: Piłsudskiego i Tysiąclecia do włączenia się na trasę rozkładową na ulicy 11 Listopada. W kierunku Huty Katowice linia będzie kursowała wg stałej trasy rozkładowej, z podwójną obsługą przystanku „Dąbrowa Górnicza Gołonóg Kosmonautów”.

Na czas wyłączenia z ruchu skrzyżowania Kasprzaka z ulicą Kosmonautów wprowadzone zostaną objazdy.

Samochody osobowe o wadze do 3,5 tony po zjeździe w prawo, za skrzyżowaniem z ulicą Młodych będą mogły zawrócić. Wszystkich kierowców prosimy o ostrożność i stosowanie się do zaleceń sugerowanych przez znaki drogowe.

Warto dodać, że remont ulicy obejmuje prawie półtorakilometrowy odcinek między rondem Budowniczych Huty Katowice (al. Piłsudskiego) a ul. Młodych.

– W oparciu o założenia projektowe zaplanowana została korekta geometrii drogi, polegająca na odtworzeniu istniejących krawędzi jezdni z ujednoliceniem szerokości poszczególnych pasów ruchu oraz pasa zieleni, a także korekta geometrii wysp kanalizujących oraz dostosowanie lokalizacji przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych do projektów przebudowy chodnika i torowiska tramwajowego będących odrębnymi zadaniami – informuje dąbrowski magistrat.

Przy okazji remontu planowane są zwężenia jezdni w dwóch miejscach. To efekt spotkań z mieszkańcami, którzy od lat zwracają uwagę, że wielu kierowców lubi się tu rozpędzić, mimo iż droga nie jest w najlepszym stanie. To powoduje m.in. potrącenia pieszych, nawet na przejściach.

– Zwężenia mają poprawić widoczność na drodze i zmusić kierowców do wolniejszego przejazdu. Zaplanowano je przed istniejącym przejściem na wysokości przystanków tramwajowych i autobusowych znajdujących się przy skrzyżowaniu z ulicą Storczyków oraz przed projektowanym przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów, które powstaną w rejonie Biedronki przy skręcie w prawo z ulicy Kasprzaka w drogę osiedlową – mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Koszt inwestycji to kwota ok. 5,4 mln zł, z czego 1,7 mln zł to dofinansowania z tzw. Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Prace mają potrwać do końca listopada, a przynajmniej takie są założenia.