W czwartek, 14 kwietnia uruchomione zostały trzy miejskie fontanny. Wodotryski cieszą oczy spacerowiczów w parku Zielona oraz na placu przed Pałacem Kultury Zagłębia i na skwerze przy ul. 3 Maja w Dąbrowie Górniczej.

Kilka dni przed uruchomieniem niecki trzech fontann zostały wypełnione wodą i każdy wodotrysk – po wcześniejszym montażu pomp – przeszedł próby rozruchowe. Wszystkie wypadły pomyśle. W zeszłym roku, z powodu pandemii, fontanny zostały uruchomione kilka miesięcy później niż w tym roku. Wtedy też dwie instalacje – z placu Wolności i ul. 3 Maja – zostały wyremontowane.

– Na początku tego tygodnia zauważyliśmy pękniecie na szkle w szczytowej części fontanny przy ul. 3 Maja. Być może nie była to celowa dewastacja – kamera monitoringu niczego nie zarejestrowała – tylko nieszczęśliwy wypadek, na przykład z udziałem ptaka. Na szczęście uszkodzenie nie ma wpływu na działanie fontanny – mówi Agnieszka Raus, kierownik Referatu Zieleni i Oczyszczania w Wydziale Infrastruktury Miejskiej.

Park Zielona – fot. MC
Park Zielona – fot. MC

Największą atrakcją jest oczywiście fontanna w parku Zielona, która w obecnej formie działa od 2018 roku, gdy zakończyła się modernizacja parku Zielona. Nowa niecka zyskała wtedy efektowne podświetlenie, które uruchamia się wieczorową porą.

– Wszystkie fontanny będą działały w trybie szesnastogodzinnym, czyli od godziny 6 do godziny 22 – zapowiada Agnieszka Raus.

Nieco później – po koniecznej diagnostyce – zostanie uruchomiona czwarta z miejskich fontann w parku Hallera.