Po kilku latach ulica Kukułek w Sosnowcu doczeka się gruntownej przebudowy. Aż 13 firm jest zainteresowanych tymi pracami.

W ostatnich latach teren wokół ulicy Kukułek cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy właśnie w tej okolicy postanowili zamieszkać. Powstają kolejne osiedla domów jednorodzinnych. Mieszkańcy narzekają jednak na stan nawierzchni. Brak oświetlenia oraz chodników to najważniejsze mankamenty ulicy. Wkrótce ma to się jednak zmienić.

We wrześniu sosnowiecki magistrat ogłosił przetarg na przebudowę ulicy Kukułek. Zainteresowanych jest aż 13 firm. Kwoty zaczynają się od 5,9 mln zł, a kończą na 10,1 mln. Ceny mogą być jeszcze korzystniejsze, ponieważ przed miastem i potencjalnymi wykonawcami aukcja elektroniczna.

Ulica Kukułek w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec
Ulica Kukułek w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Prace będą polegały na wybudowaniu 1,7 km praktycznie nowej drogi. Ułożona zostanie podbudowa drogi oraz asfalt, a także chodnik i oświetlenie. – Zadbamy o uspokojenie jazdy na tej drodze, bo wszyscy wiemy, że nowy asfalt skłania do zbyt szybkiej jazdy. Dlatego w kilku miejscach pojawią się wyniesione skrzyżowania, co automatycznie spowoduje ograniczenie prędkości w ich rejonie – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zmieni się również organizacja ruchu na ulicy 11 listopada. Kierowcom ponownie zostanie udostępniona możliwość zjazdu w ul. Kukułek dla jadących od strony Niwki i Dańdówki. Inwestycji towarzyszyć będzie budowa kanalizacji deszczowej, a także przebudowa sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej, wodociągowej i gazowej.

Jak podkreślają urzędnicy, otwarcie ofert nie kończy całego postępowania. – Na otwarciu odczytaliśmy kwotę, za jaką chcemy przebudować drogę, to 5 mln zł. Przed nami jeszcze aukcja, a to znaczy, że każdy może zaproponować jeszcze lepszą ofertę. Dla nas płynie z tego tylko korzyść – mówi Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta.

Warto przypomnieć, że przebudowa będzie dofinansowana kwotą blisko 2 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych. – Wykorzystamy te pieniądze w najlepszy możliwy sposób. Cieszę się, że nasze staranie i zmiany w Sosnowcu są doceniane w Urzędzie Wojewódzkim – dodał prezydent Sosnowca.