16 szkół z Dąbrowy Górniczej bierze udział w kampanii „Piję wodę z kranu”. Uczniowie mogą korzystać w szkole z dystrybutora wody bez ograniczeń. To akcja Dąbrowskich Wodociągów.

Spółka ustawia dystrybutory w dąbrowskich szkołach i przedszkolach. – Chcemy jak najszerzej promować ideę picia wody z kranu, która jest nie tylko zdrowa, ale także chroni środowisko przed zbędnym plastikiem – podkreśla Andrzej Malinowski, prezes Dąbrowskich Wodociągów.

W tym roku do projektu dołączyła m.in. Szkoła Podstawowa nr 30 w dzielnicy Mydlice. Uczniowie szkoły już wcześniej w ramach projektu Strażnik Czystej Wody odwiedzali oczyszczalnię ścieków i stacje uzdatniania wody. – Wówczas dzieci, ale też my, nauczyciele, przekonaliśmy się, że woda z kranu jest bezpieczna i zdrowa. Dlatego kiedy Dąbrowskie Wodociągi zaproponowały instalację dystrybutora, zdecydowaliśmy się dołączyć do projektu – mówi Violetta Suwała-Musielak, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 30.

Z dystrybutora korzystają dzieci i nauczyciele, a nawet rodzice. Nalewają wodę do wielorazowych bidonów. – Natomiast ze sklepiku eliminujemy słodkie napoje zawierające niezdrowe składniki – dodaje Violetta Suwała-Musielak.

Jak przekonuje spółka, woda w dąbrowskich kranach pochodzi w 80 procentach z ujęć głębinowych. Ujmowana jest z odwiertów w warstwie triasowej i jest bogata w biopierwiastki takie jak magnez, wapń, sód, i potas. – Jakość wody jest regularnie badana w nowoczesnym akredytowanym laboratorium Dąbrowskich Wodociągów. Laboranci wykonują miesięcznie ok. 1300 analiz próbek wody, które pobierane są na początku, w środku i na końcu sieci wodociągowej. W laboratorium oznacza się parametry jakościowe wody, a także wykonuje badania smaku i zapachu – wyjaśnia Michał Raszka, rzecznik prasowy Dąbrowskich Wodociągów.