echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

W najbliższą niedzielę, 23 kwietnie, w Sosnowcu uczczą pamięć zmarłego przed rokiem Henryka Średnickiego.

23 kwietnia w sosnowieckiej hali przy ul. Braci Mieroszewskich 91 odbędzie się I Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Henryka Średnickiego.

Henryk Średnicki to postać, która zapisała się złotymi zgłoskami w historii polskiego boksu. Urodził się w 1955 roku w Siemianowicach Śląskich. Jego przygoda z boksem rozpoczęła się w wieku 15 lat.

– Henryk był osobą nietuzinkową i takie też było jego życie – niezwykle barwne. Jego nazwisko w latach 80. elektryzowało. Każdy chciał spotkać się z mistrzem świata, uścisnąć mu dłoń, porozmawiać. Był przyjmowany przez decydentów, artystów, sam Fidel Castro mu gratulował. Pomimo tego, Henryk zawsze pozostał sobą. Nigdy się nie wywyższał, nie patrzył na nikogo z góry – wspominają przyjaciele Średnickiego.

Jednym z największych sukcesów Henryka Średnickiego było zdobycie złotego medalu podczas II Mistrzostw Świata w 1978 roku w Belgradzie, w wadze muszej, po wygraniu czterech walk (jako jedyny Polak – przyp. red.). Średnicki był także dwukrotnie mistrzem Europy i sześciokrotnie mistrzem Polski. Trzykrotnie zwyciężył też w Turnieju im. Feliksa Stamma. Warto dodać, że wiele walk zakończył przed czasem. Był zawodnikiem GKS-u Katowice, GKS-u Tychy, GKS-u Jastrzębie i Górnika Sosnowiec. W tym ostatnim klubie przez wiele lat był również trenerem. Zmarł po ciężkiej chorobie 10 kwietnia 2016 roku. Miał 61 lat.

Dla uczczenia pamięci Henryka Średnickiego sekcja bokserska Górnika Sosnowiec postanowiła zorganizować turniej jego imienia.

– Henryk Średnicki zakończył karierę w Sosnowcu. Był też u nas trenerem i chcemy pielęgnować pamięć o nim i pokazywać młodym zawodnikom, co w swoim sportowym życiu osiągnął – mówi Waldemar Wodziński, kierownik sekcji bokserskiej Górnika Sosnowiec.

Turniej otrzymał rangę międzynarodową i, jak zapowiadają organizatorzy, będzie odbywał się co roku.

– Poprzez ten turniej, chcemy pokazać młodym chłopakom, że boks to sport dla każdego, kto chce spędzać aktywnie swój wolny czas – dodaje Waldemar Wodziński.

echo adrotate_group(8, 0, 0, 0);

Turniej rozpocznie się o godz. 8.00 ważeniem zawodników i badaniami lekarskimi. O godz. 10.00 rozpocznie się konferencja, a na 11.00 zaplanowano przypomnienie sylwetki Henryka Średnickiego. Walki mają rozpocząć się około godz. 11.45. Impreza powinna zakończyć się ok. godz. 17.00.

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);