Trwa remont Parku Grabek w Czeladzi. Już za kilka miesięcy miejsce to ma zachwycać. Sprawdziliśmy więc, jak przebiegają prace.

Po wielu latach mieszkańcy Czeladzi w końcu będą mogli spędzać swój wolny czas w odmienionym Parku Grabek. Trwa właśnie jego gruntowny remont. Zakres prac jest bardzo duży. Sprawdziliśmy więc, jak przebiegają prace. Efekty są już widoczne.

Największą atrakcją odnowionego Parku Grabek będzie zalew wodny, w którym znów po kilkudziesięciu latach pojawi się woda zasilana z Brynicy, strumyki i kaskada wodna. Uporządkowana zostanie także zieleń. Pojawią się również specjalne kładki, a także drewniany pomost, którego zadaniem będzie utrzymanie roślinności na terenie zalewiska.

Trwa remont Parku Grabek w Czeladzi - fot. Maciej Łukasik - MEGADRON
Trwa remont Parku Grabek w Czeladzi – fot. Maciej Łukasik – MEGADRON

Projekt zakłada m.in. odrestaurowanie niecki nieistniejącego zbiornika wodnego. W tym celu zostanie wykonany zamknięty układ obiegu wody, składający się z napływu umieszczonego w rzece Brynicy oraz wodociągu sprowadzającego wodę z rzeki do stawu wraz z niezbędną armaturą, a także z układu obiegu wody w akwenie. Na ten drugi układ składać się będą: instalacja tłoczna wody ze stawu do kaskady oraz obudowa wypływu wody z kaskadami oraz dwiema „sztucznymi rzekami”, które sprowadzą wodę z powrotem do stawu.

Trwa remont Parku Grabek w Czeladzi - fot. Maciej Łukasik - MEGADRON
Trwa remont Parku Grabek w Czeladzi – fot. Maciej Łukasik – MEGADRON

Projekt zakłada również stworzenie siedliska przyrodniczego o cechach nawiązujących do starorzecza. W ciągu pieszym w parku pojawią się kładki, a także drewniany pomost, który umożliwi nasadzenia i pielęgnację roślinności wodnej, nawodnej oraz bagiennej w rejonie stawu. Urzędnicy planują również utworzenie ścieżek dydaktycznych z dedykowanymi planszami informacyjno-edukacyjnymi.

Na pierwszy etap (budowa akwenu i odnowienie jego otoczenia) miasto otrzymało dotację unijną w wysokości 2,26 mln zł, a ok. 3,5 mln zł dołoży z własnych środków.