Na zamku w Będzinie trwa remont fragmentu muru zewnętrznego od strony północno-wschodniej. Jest to kolejny etap prac modernizacyjnych obiektu i jego okolic.

Trwa kolejny etap prac remontowych na zamku w Będzinie, który zakłada wzmocnienie, renowację i naprawę wybrzuszonych fragmentów kamiennego lica obwodowego muru zewnętrznego wraz z przyległymi przyporami od strony północno – wschodniej.

W ramach prac przewidziano m.in. wykonanie tymczasowych podpór zabezpieczających, rozebranie ręcznie uszkodzonego fragmentu muru na długości około 10 metrów oraz części jego przypory, a następnie jego odbudowę. Przewidziana jest także renowacja lica muru.

– Prace konserwatorskie są nieuniknione, dlatego bez wahania przeznaczamy środki z budżetu miasta na renowację zamku. Wcześniej było to blankowanie baszty oraz narożnik muru. Teraz staramy się, aby wzmocnić i naprawić fragmenty muru zewnętrznego od strony północno-wschodniej – mówił w grudnia Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Prace powinny zakończyć się wraz z końcem października.

Zamek w Będzinie jest niekwestionowanym symbolem miasta. Dlatego też władze miasta dokładają wszelkich starań, aby jego stan nie ulegał pogorszeniu i aby jak najdłużej cieszył oczy odwiedzających miasto turystów. – Zamek to perełka Będzina. Ochrona tego wspaniałego zabytku to dla nas sprawa priorytetowa, bo zdajemy sobie sprawę, że upływający czas ma niszczący wpływ na jego stan – podkreśla prezydent Komoniewski.

Zamek w Będzinie - fot. Jacek Papież

Zamek w Będzinie dumą regionu

Zamek będziński położony na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy stanowi przykład budownictwa obronnego z połowy XIV w. Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech. Czuwał również nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych dróg handlowych, m. in. traktu handlowego ze Śląska do Krakowa. Był wielokrotnie niszczony i odbudowywany.

Obecnie królewski zamek znalazł się w top 10 najpiękniejszych zamków w kraju opublikowanym przez National Geographic. Wewnątrz można zwiedzać funkcjonujące od 1956 r. Muzeum Zagłębia z niezwykle bogatą kolekcją broni.