W pobliżu przystanków komunikacji miejskiej pojawiają się nowe elektroniczne tablice informacyjne. To już trzecia partia tego typu urządzeń instalowanych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Tym razem większość nich trafi do Sosnowca.

Montaż tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej rozpoczął jeden z poprzednich organizatorów transportu zbiorowego w regionie – KZK GOP. Wówczas, tj. w latach 2012 – 2014, na terenie 6 miast zamontowano 72 tablice. Dziś projekt ten kontynuuje Zarząd Transportu Metropolitalnego.

– Z końcem lutego zamontowaliśmy i oddaliśmy do użytku 60 nowych tablic. Teraz rozpoczęliśmy instalację kolejnych 48 urządzeń – wskazuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM. – Większość z nich, bo prawie 30 sztuk, tym razem trafi do Sosnowca – dodaje.

Tablice znajdą się m.in. na Dańdówce, Kazimierzu Górniczym, Pogoni oraz Zagórzu. Łącznie będzie to 29 sztuk. Innym miastem Zagłębia, na terenie którego staną w najbliższym czasie kolejne urządzenia, jest Dąbrowa Górnicza. W tym przypadku 3 tablice zostaną zamontowane w Strzemieszycach, Ząbkowicach oraz przy Alei Róż.

Pozostałe 16 urządzeń trafi do Gliwic, Katowic i Zabrza. Zgodnie z wstępnymi założeniami tablice powinny zostać oddane do użytku w ciągu kilkunastu tygodni – termin ten może się jednak skrócić lub wydłużyć, będzie to zależne od przebiegu procesu odbiorów technicznych urządzeń.

Nowe tablice SDIP nieco różnią się od swoich wersji sprzed 6-8 lat. Z punktu widzenia pasażera dodatkowymi udogodnieniami jest wyświetlanie informacji po obu stronach urządzeń i ich tzw. V-kształtność, dzięki której wyświetlany tekst jest lepiej widoczny. Ponadto tablice zostały wyposażone w kamery. Dzięki nim wandale mają być łatwiej identyfikowani.

Koszt projektu związanego z instalacją tablic SDIP to ok. 40 mln złotych. Urządzenia są i będą systematycznie montowane w ponad 30 gminach. Termin zakończenia projektu, tj. oddania do użytku wszystkich ponad 500 urządzeń, jest uzależniony od procesu odbiorów technicznych. ZTM zakłada, że w ciągu półtora roku zainstaluje ok. 400 elektronicznych tablic.