Blisko 100 mln zł unijnej dotacji na drugi z trzech etapów projektu modernizacji infrastruktury otrzymały Tramwaje Śląskie. Część z tego unijnego wsparcia zostanie przeznaczona na gruntowny remont torowisk w Dąbrowie Górniczej.

Kolejna pula unijnego wsparcia pozwoli na budowę nowego torowisko w Bytomiu na ul. Powstańców Warszawskich i gruntowną modernizację torowisk w Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Zabrzu. W sumie to około 23 km wyremontowanych i nowych tras. Prace obejmują też dostosowanie peronów do potrzeb niepełnosprawnych. Efekt ma być widocznych w 2020 roku. Wartość całego projektu opiewa na 186 mln zł.

– Zadania w Dąbrowie Górniczej obejmują przebudowę torowisk na ul. Sobieskiego, Królowej Jadwigi i Piłsudskiego, na odcinku od pętli przy Urzędzie Pracy do skrzyżowania z ul. Kasprzaka – informuje dąbrowski magistrat.

Umowę o dofinansowanie pierwszego etapu modernizacji podpisano w grudniu 2017 roku. Przedsięwzięcie obejmie 10 miast: Będzin, Bytom, Chorzów, Dąbrowę Górniczą, Katowice, Mysłowice, Rudę Śląską, Sosnowiec, Świętochłowice i Zabrze. Jego wartość to prawie 767 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniosło ponad 393 mln. Na inwestycję składa się aż 26 zadań. Łącznie to około 42 km linii tramwajowych. 24 zadania związane są z przebudową istniejącej infrastruktury.

W dębowym mieście ma to być remont torowiska w ciągu ul. Kasprzaka, od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego do skrzyżowania z ulicą Zaplecze.

W ramach projektu spółka kupi też 45 nowych tramwajów.