Policjanci, strażacy i żołnierze obrony terytorialnej odnaleźli na nieużytkach ludzkie szczątki. Wszystko wskazuje na to, że jest to szukana od ponad miesiąca 80-letnia kobieta z Sosnowca, która cierpiała na zaniki pamięci. Tożsamość ofiary potwierdzą badania DNA.

80-letnia pani Leokadia wyszła z domu 21 czerwca, wykorzystując chwilową nieuwagę opiekującego się nią syna. Kobieta cierpiała na zaniki pamięci. Już wcześniej wychodziła z domu i nie potrafiła znaleźć drogi powrotnej. Wówczas syn znajdował ją w różnych częściach miasta. Policjanci niezwłocznie przystąpili do poszukiwać 80-latki.

Policjanci z zespołu poszukiwań wydziału kryminalnego sosnowieckiej komendy wiele razy wspólnie z innymi służbami organizowali poszukiwania 80-letniej kobiety. Działania były bardzo intensywne, ponieważ wciąż istniała nadzieja, że zaginiona żyje. Byłoby to możliwe, gdyby np. ktoś nieświadomy faktu jej zaginięcia udzielił jej schronienia.

Podczas każdego z tych działań poszukiwacze oznaczali na mapie kolejne obszary, które zostały dokładnie sprawdzone. W poszukiwaniach na przestrzeni czasu oprócz policjantów brali udział także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, GOPR i WOT.

Równolegle do działań terenowych trwało przeglądanie zabezpieczonych do sprawy nagrań monitoringów. To właśnie na jednym z nich przeglądający wiele godzin zapisu policjant, zauważył w rogu ekranu postać pojawiającą się na nim dosłownie na kilka sekund. Uznając, że może być to zaginiona zaznaczył na mapie obszar, w który mogła się udać.

Po raz kolejny okazało się, że jest to trudno dostępny teren, porośnięty bardzo bujną roślinnością. Do poszukiwań włączyli się strażacy z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Dąbrówka Mała, GOPR Grupa Jurajska oraz żołnierze z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do akcji wykorzystano po raz kolejny specjalistyczny sprzęt – lokalizatory GPS, pozwalające zaznaczać na bieżąco sprawdzony teren oraz quady, umożliwiające szybkie przemieszczanie się w nierównym terenie i dotarcie w trudno dostępne miejsca.

To właśnie żołnierz WOT, przeszukując metodycznie wyznaczony teren, w gęstych zaroślach natrafił na zwłoki. – Wobec znacznego rozkładu ciała (na miejscu ujawniono praktycznie wyłącznie szkielet ludzki) jednoznaczna identyfikacja nie była możliwa, jednak na podstawie przedmiotów, obuwia i odzieży znalezionej przy zwłokach można przypuszczać, że należą one do zaginionej w czerwcu 80-letniej mieszkanki Sosnowca – przekazała w piątek podkom. Sonia Kepper, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. – Formalne zakończenie sprawy poszukiwawczej będzie możliwe dopiero po uzyskaniu wyników analizy DNA – dodaje.

Szczątki znajdowały się na nieużytkach w pobliżu ulicy Wojska Polskiego. Na razie nie wiadomo co było przyczyną śmierci kobiety.