Po raz pierwszy w Dąbrowie Górniczej na czas wakacji policjanci będą pełnić służbę konno. Patrole takie będzie można najczęściej spotkać w okolicach zbiornika wodnego Pogoria 4. Wszystko po to, by wypoczywający czuli się jeszcze bardziej bezpieczni.

Toszek i Wan to konie, które dziś pełniły służbę w okolicach zbiornika wodnego Pogoria 4. Patrole konne przyjechały tu z Ogniwa Policji Konnej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Policjanci kontrolowali tereny leśne wokół akwenu, które są trudno dostępne zarówno dla patroli zmotoryzowanych, jak i pieszych. Policjanci z patroli konnych będą współpracować z mundurowymi z Dąbrowy Górniczej i Będzina, w ramach realizacji porozumienia.

Jeźdźcy i konie przechodzą specjalne szkolenie przygotowujące ich do pełnienia służby, które kończy się egzaminem. To sześć miesięcy, w ciągu których wspólnie ćwiczą. Wybór konia, który poradzi sobie w przyszłości z codzienną służbą, jest bardzo trudny. Decydująca jest tu na przykład wysokość w kłębie oraz zachowanie w sytuacji dla konia stresującej. Poziom jego wyszkolenia jest regularnie sprawdzany.

Policjant — jeździec sprawuje opiekę nad koniem i musi dbać o jego dobry stan. Praca ze zwierzęciem wymaga dużego poświęcenia i zaangażowania. Na co dzień patrole konne pełnią służbę nie tylko na terenach zielonych, ale również w centrum miasta na przykład przy zabezpieczeniu imprez masowych. Są niezastąpione w konfrontacji z agresywnym tłumem oraz w patrolowaniu terenów trudno dostępnych.

Służbę w patrolach konnych pełni się przez cały rok i zawsze wzbudzają spore zainteresowanie. Nie inaczej było tym razem. Wszyscy podziwiali piękne wierzchowce, przecierali oczy ze zdziwienia, a nawet bili brawo patrolującym policjantom. To pierwsze w tym roku działania na terenie naszego miasta, a policjanci zapowiadają, że w następnych tygodniach będą prowadzili kolejne o podobnym charakterze.