Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny to nowoczesne centrum naukowo-biznesowe, które stwarza dogodne warunki dla jednostek nauki i biznesu do kreowania innowacyjnych rozwiązań oraz nowoczesnych technologii.

Obiekt znajduje się w południowej części Sosnowca, w dzielnicy Niwka, w rejonie ulic Wojska Polskiego, Orląt Lwowskich i Powstańców. Jego dzierżawcą jest Agencja Rozwoju Lokalnego . Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny składa się z dwóch budynków. W pierwszym z nich znajdują się sale konferencyjne oraz pomieszczenia biurowe zajmowane przez innowacyjnych przedsiębiorców, drugi stanowi centrum produkcyjno-laboratoryjne.

Wielokondygnacyjny budynek wyposażony jest w pełną wentylację mechaniczną i klimatyzację oraz podstawowe media, instalację teletechniczną, szerokopasmowy Internet. Budynek posiada dwie windy – osobową i towarową oraz parking na 40 miejsc na poziomie przyziemia. Obiekt przystosowany jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne: podjazd, odpowiednia szerokość korytarzy, winda, odpowiednio zaadaptowane toalety.

korytarz, rośliny
Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny – fot. RP

Szansa na rozwój

Jest to jedno z nielicznych miejsc, które skupia się na nowinkach technologicznych, stwarzając korzystne warunki przedsiębiorstwom, instytucjom wsparcia przedsiębiorczości, placówkom naukowym i badawczym oraz szkolno-edukacyjnym, zapewniając odpowiednią infrastrukturę wraz z niezbędnym zapleczem technicznym oraz wsparcie merytoryczne. Jego misją jest stymulowanie rozwoju gospodarczego Sosnowca i województwa śląskiego poprzez przyciąganie, wspieranie i rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw, działających w sektorze nowoczesnych technologii.

Już dziś dołącz do grona zaufanych i fachowych najemców, którzy działają w Sosnowieckim parku Naukowo – Technologicznym. Obecnie większość powierzchni jest wynajęta i rozwija swoją działalność, wciąż jednak dostępnych jest kilka modułów.

Celem SPNT jest aktywne uczestnictwo w życiu gospodarczym regionu i miasta, polegające na tworzeniu dogodnych warunków dla jednostek nauki i biznesu do kreowania innowacyjnych rozwiązań oraz nowoczesnych technologii; wsparciu rozwoju regionu oraz kreowaniu nowych, trwałych miejsc pracy, a także transferze wiedzy i komercjalizacji nowoczesnych technologii.

budynek
Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny – fot. RP

Biznes i nauka

Obecnie wśród najemców znaleźć można: Almar IT., Arteria Customer Services Arteria Managment, Automation System Technology, CTL Haldex, CovAir, Dumas Tomasz Gosztyła, GF Projekt i Górnik Architekci Pracownia Projektowa, Gyncentrum, HT Guard, Jęsiek Grzegorz PHU Propag, Logfret Poland, Mizopol S.C. Grzegorz Walczak Wojciech Błach, Piotr Białas PB Control oraz FHU Szczęśliwa Wiewióreczka Natalia Wojciechowska, Sosnowiecka Sieć Szerokopasmowa. Wszystkie firmy cechuje innowacyjność, otwartość na nowe rozwiązania, łączenie nauki i biznesu, ciekawe pomysły oraz dążenie do zdobycia sukcesu.

Ponadto, w Agencji Rozwoju Lokalnego prowadzone są szkolenia, które mają na celu przekazywanie informacji o przedsiębiorczości. – Dzięki naszym staraniom w tym zakresie aktywizujemy osoby bezrobotne, a także upowszechniamy biznesowe „dobre praktyki”. Posiadamy bogate doświadczenie w realizacji projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych – wyjaśniają przedstawiciele ARL.

Warto również podkreślić, że SPNT współpracuje m.in. z Politechniką Śląską, Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, realizując wspólne przedsięwzięcia i czerpiąc korzyści z rozwoju i współpracy nauki z biznesem.

korytarz
Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny – fot. RP

Szeroka oferta

Obiekt posiada wiele udogodnień, ale także szerokie możliwości do rozwoju dla przedsiębiorców. W Sosnowieckim Parku Naukowo – Technologicznym można skorzystać z usług szkoleniowych i doradczych, m.in. w zakresie: badań rynku oraz badań marketingowych, ochrony własności intelektualnej, biznesplanu, budowania i zarządzania zespołem, finansów, programów unijnych, prawa pracy czy BHP.

W ich ofercie znaleźć można m.in. 4 sale szkoleniowo – konferencyjne o powierzchni od 39 m² do 81 m², które wyposażone są w klimatyzację, rolety, ekran projekcyjny, flipchart wolnostojący oraz łącze internetowe Wi – Fi. Obiekt dysponuje również aulą o powierzchni 254m² która pomieści 208 osób. Wyposażona jest ona w projektor multimedialny, system do tłumaczeń symultanicznych (4 stanowiska – dodatkowa opłata zgodnie z cennikiem usług dodatkowych), odbiorniki do tłumaczeń (50 sztuk dodatkowa opłata zgodnie z cennikiem usług dodatkowych) system nagłośnienia, rzutnik folii, odtwarzacz DVD, wentylacja mechaniczna oraz łącze internetowe Wi – Fi.

korytarz
Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny – fot. RP

Dodatkowo Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny oferuje usługę biura na godziny, czyli udostępnienie miejsca pracy biurowej w systemie godzinowym lub abonamentowym. Usługa pozwala na korzystanie z biurka we wspólnej przestrzeni, w pomieszczeniu klimatyzowanym, jako tzw. biurko gorące. Stanowisko pracy posiada dostęp do szerokopasmowego Internetu oraz możliwość skorzystania z zamykanej szafy na dokumenty.

SPNT świadczy również usługę dla przedsiębiorców polegającą na możliwości zarejestrowania firmy pod adresem Sosnowieckiego Parku Naukowo – Technologicznego. W ramach tzw. wirtualnego biura przedsiębiorca prowadzący działalność w domu rejestrując firmę w parku może również nabyć pakiet usług biurowych: rejestracja korespondencji, jej odbiór, informowanie o dotarciu korespondencji, skanowanie korespondencji. Usługa ta dostępna jest w systemie abonamentowym.