Utalentowani artyści, wspaniałe głosy i doskonała, jakże zróżnicowana muzyka. Przed nami XIX Festiwal Ave Maria w Czeladzi. To będzie prawdziwe święto dla wszystkich melomanów.

Festiwal Ave Maria w Czeladzi to prawdziwe święto dla wszystkich melomanów i nie tylko. W tym roku będzie to już jego dziewiętnasta edycja. – XIX Festiwal Ave Maria to ważne wydarzenie na kulturalnej mapie, nie tylko Czeladzi, ale i całego Zagłębia Dąbrowskiego. Wiele miesięcy starannych przygotowań, zaowocowało powstaniem interesującego i urozmaiconego programu, który aspiruje do zaspokojenia nawet najbardziej wyszukanych gustów muzycznych – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Muzyczna uczta rozpocznie się w czwartek, 24 maja, w GSW „Elektrownia”, koncertem wybitnego multiinstrumentalisty i wokalisty Józefa Skrzeka, który wykona – specjalnie skomponowaną – suitę „Ave Industria”. Artyście będzie towarzyszyć kilku muzyków, w tym znakomity perkusista Jerzy Piotrowski.

W piątek, 25 maja, w dostojnych wnętrzach kościoła św. Stanisława odbędzie Turniej Tenorów im. Bogdana Paprockiego. Wystąpią m.in. Tomasz Kuk, Przemysław Borys i Paolo Lardizzone. Gwiazdą wieczoru będzie Edyta Kulczak, która swój muzyczny talent nieraz uraczyła publiczność słynnej Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Wykonawcom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Fransesco Bottiglierego.

W sobotę, 26 maja, na rynku starego miasta odbędzie się koncert z okazji Dnia Matki. Na scenie zobaczymy laureatów XIV Diecezjalnego Konkursu Piosenki Maryjnej „Pieśnią sławimy Maryję” oraz młodych artystów z zespołu Arka Noego.

Festiwal zakończy się w niedzielę. Najpierw w kościele św. Stanisława odbędzie się msza w intencji środowiska lekarskiego, a później impreza przeniesie się do Kopalni Kultury. Tam odbędzie się wyjątkowy koncert sopranowego trio, występującego pod dźwięczną nazwą Sopranissimo. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Zabrzańskiej pod przewodnictwem Sławomira Chrzanowskiego.