Będzin, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec biorą udział w konkursie na najbardziej rozświetlone miejscowości w Polsce. W plebiscycie miast „Świetlna Stolica Polski” do wygrania jest sprzęt AGD, który będzie można przekazać na cele charytatywne.

Trwa 9. edycja plebiscytu „Świeć się z Energą”, dzięki któremu wkrótce przekonamy się, które miasto w Polsce jest najpiękniej oświetlone na święta.

Istotą zabawy, obok świątecznej rywalizacji miast z całego kraju, jest pomoc osobom potrzebującym. Laureatów wyłoni internetowy plebiscyt, którego inicjatorem i głównym sponsorem jest Grupa Energa.

– W okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia niemal każde miasto w Polsce stroi się pięknie w liczne światełka, ciekawe iluminacje i efektowne dekoracje by szerzyć świąteczny nastrój wśród mieszkańców oraz gości – podkreślają organizatorzy plebiscytu.

Konkurs skierowany jest do wszystkich „rozświetlonych” miast, które mają szanse zdobyć atrakcyjne nagrody z przeznaczeniem dla potrzebujących mieszkańców. Na 16 zwycięskich miejscowości czeka energooszczędny sprzęt AGD o wartości aż 200 000 zł.

W Zagłębiu czuć magię świąt! Piękne iluminacje i ozdoby zachwycają

Pierwszy etap głosowania potrwa do 2 stycznia. 16 zwycięzców regionalnych zakwalifikuje się do drugiego etapu, który potrwa od 8 do 15 stycznia. Wówczas, 16 miast walczyć będzie o nagrodę główną o wartości 40 000 złotych na cel społeczny miasta. Plebiscyt zakończy się wyłonieniem „Świetlnej Stolicy Polski”.

Miasto, które okaże się najlepsze w województwie, wygrywa nagrody o wartości 10 000 złotych, z przeznaczeniem na cele charytatywne. Aby oddać swój głos wystarczy wejść na stronę Świeć się Plebiscyt Miast, wybrać miasto i kliknąć „Głosuj”.

Zagłębiowskie miasta walczą o miano Świetlnej Stolicy Polski

W tegorocznym plebiscycie udział biorą Będzin, Dąbrowa Górnicza oraz Sosnowiec. Zagłębiowskie miasta w których przepiękne iluminacje cieszą oko, zdobią miasto i są walorem dekoracyjnym w okresie świąteczno-noworocznym mają szansę na zdobycie tytułu „Świetlnej Stolicy Polski”.

Ozdoby świąteczne w Sosnowcu - fot. MC
Ozdoby świąteczne w Sosnowcu – fot. MC

W tym sezonie wśród iluminacji pojawiło się wiele nowości, wpisujących się w aktualne trendy i oczekiwania. Nie zabrakło również, cieszących się popularnością od lat, dekoracji przestrzennych, których montaż wymaga niezwykłej staranności.

– W tym roku świąteczna dekoracja Sosnowca jest niezwykle bogata. Oprócz świetlnych ledowych kurtyn, na ulicach miasta pojawiło się też prawie 500 dekoracji latarniowych ozdobionych bombkami, śnieżynkami czy gwiazdami. Największą atrakcją stał się autobus, który dzięki kilku tysiącom punktów świetlnych przyciąga każdego dnia na Patelnię setki osób. Nie da się też przejść obojętnie obok nowej, 13-metrowej choinki, która stoi na skwerze między aleją Zwycięstwa a ulicą Małachowskiego i 3 Maja – wylicza Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu. – Pojawiły się też tradycyjne już elementy: kolorowe prezenty, sanie z reniferem, anioł, srebrne drzewka oraz wielka czerwona bombka – dodaje.

Sosnowiecka iluminacja składa się z około 300 tysięcy energooszczędnych punktów LED i do jej przygotowania zostało użytych około 45 kilometrów łańcucha świetlnego. – Świąteczne ozdoby mają przede wszystkim cieszyć oko i dawać radość, ale mogą również wesprzeć charytatywny cel, ale tutaj potrzebna jest pomoc mieszkańców – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Ozdoby świąteczne w Będzinie - fot. UM Będzin
Ozdoby świąteczne w Będzinie – fot. UM Będzin

Również miasta ościenne zadbały o świąteczną oprawę. W Będzinie kolorowe choinki umieszczono na „Nerce” oraz na rondzie Unii Europejskiej. Ponadto, świetlny prezent zagościł na wzgórzu zamkowym, a sanie św. Mikołaja zaparkowały przed Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną. Ciekawe iluminacje zdobią zamek, będziński magistrat oraz Pałac Mieroszewskich.

Ozdoby świąteczne w Dąbrowie Górniczej - fot. MC
Ozdoby świąteczne w Dąbrowie Górniczej – fot. MC

O miano Świetlnej Stolicy Polski walczy również Dąbrowa Górnicza, gdzie poza nową choinką, wybraną w internetowym głosowaniu, zobaczyć można nowe przestrzenne dekoracje świąteczne – wolnostojące w formie ramek zdjęciowych, które oświetlą między innymi ulicę 3 Maja oraz Aleję Józefa Piłsudskiego na odcinku od stacji paliw i Mc Donalds do ronda Budowniczych. Udekorowane zostało tez molo przy zbiorniku wodnym Pogoria III oraz dąbrowskie osiedla i dzielnice.

Także w centrum miasta, poza kolorową choinką, znajdują się barwne prezenty, przy których mieszkańcy mogą zrobić sobie zdjęcia.