Jak co roku, 2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który rozpoczyna Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu. Z tej okazji, w środę 4 kwietnia niebieski marsz przeszedł ulicami miasta.

Autyzm to nie choroba, to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. W Polsce jedno dziecko na sto ma zdiagnozowany autyzm, dlatego niezwykle ważnym zadaniem jest stałe zwiększanie poziomu wiedzy na ten temat.

Co roku, 2-go kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu Polska zapala się na niebiesko. Akcja podczas której budynki w całym kraju świecą dla osób z autyzmem dotarła również do miast Zagłębia Dąbrowskiego. Celem akcji jest podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. Jednak niebieskie światło to nie wszystko!

W środę 4 kwietnia w powiecie będzińskim odbyły się obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu. Głównym celem wydarzenia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat skomplikowanego schorzenia, jakim jest autyzm. Podobnie jak w poprzednich latach ulicami Będzina przeszedł przykuwający uwagę przechodniów niebieski marsz.

Niebieski marsz - fot. UM Będzin
Niebieski marsz – fot. UM Będzin

Uczestnicy pochodu – wychowankowie i pedagodzy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, a także rodziny cierpiących na autyzm dzieci, przed budynkiem starostwa spotkali się z reprezentantami powiatu będzińskiego. Wicestarosta w słowach skierowanych do gości podkreślił, jak ważne jest zwiększanie wśród społeczeństwa wiedzy na temat autyzmu, przekazał też słodki upominek.