W poniedziałek, 14 stycznia w całej Polsce odbyły się manifestacje po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza. Do akcji dołączyły także zagłębiowskie miasta.

Prezydenta Pawła Adamowicza zaatakował w niedzielę 27-letni Stefan W., który wszedł na scenę WOŚP w Gdańsku i zadał trzy ciosy nożem. Prezydent Adamowicz przez 30 minut był reanimowany na scenie, później przetransportowano go do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie trafił na stół operacyjny.

Lekarze z gdańskiego szpitala walczyli o jego życie przez kilkanaście godzin. Niestety, w poniedziałek ogłosili, że przegrali walkę o jego życie. W geście solidarności ze zmarłym prezydentem Gdańska, jego rodziną i bliskimi solidaryzują się mieszkańcy całej Polski, którzy w poniedziałkowy wieczór wyszli na ulice. Demonstracje były jednocześnie protestem przeciwko nienawiści.

Samorządowcy żegnają prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

W Sosnowcu, mieszkańcy spotkali się na „Patelni”, aby wspólnie, w milczeniu wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy. Była to także okazja, aby wysłać dla zmarłego specjalne światełko do nieba. Uczestnicy wydarzenia mieli ze sobą latarki, transparenty oraz serduszka WOŚP.

Zrezygnowano z okolicznościowych przemów. Mieszkańcom, podczas tego symbolicznego spotkania towarzyszyła piosenka Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. – To gest, który ma pokazać, że nie zgadzamy się z przemocą i nienawiścią – mówił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

– Ta śmierć wstrząsnęła nami wszystkimi. Prezydent Paweł Adamowicz był niezwykle ciepłym, dobrym i otwartym człowiekiem. Jego ogromnej wiedzy, wielkiej odwagi obywatelskiej i autentyczności będzie nam wszystkim brakowało – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Ponadto, we wtorek o godz. 10.00 w budynku Urzędu Miasta (hol na parterze przy wejściu głównym) zostanie wystawiona księga kondolencyjna poświęcona Pawłowi Adamowiczowi.

Tragedia, do której doszło w niedzielę podczas finału WOŚP w Gdańsku wstrząsnęła całą Polską. „Światełka pamięci” odbyły się też m.in. w Częstochowie, Iławie, Katowicach, Olsztynie, Radomiu, Słupsku, Szczecinie, Zielonej Górze, Toruniu i Płocku, a także za granicą – w Berlinie, Brukseli i Londynie.