Szukasz najszybszego internetu na rynku? Z pewnością powinieneś wziąć pod uwagę internet mobilny i internet ze światłowodu. Który z nich jednak wybrać?

Szybki internet dla każdego

Internet jest podstawowym narzędziem każdego z nas, normalne funkcjonowanie bez niego w pracy czy w domu graniczy z cudem. Nie warto nawet wymieniać mnogości zastosowań sieci, o wiele lepiej skupić się na tym, który czynnik jej działania jest najważniejszy – oczywiście chodzi tu o prędkość. To od szybkości transmisji danych zależy, jak wiele plików możesz pobrać, czy film lub serial online będzie się szybko buforował albo w jakiej jakości możesz go obejrzeć. Na ogół to prędkość internetu decyduje w głównej mierze o tym, jakim komfortem użytkowania sieci możesz się cieszyć. Jak zatem wybrać szybki internet?

Internet ze światłowodu – co to takiego?

Technologia światłowodowa dostępna jest głównie w dużych miastach i to w zasadzie największa wada tego rozwiązania. Internet ze światłowodu określa się również jako FTTH (z ang. Fibet To The Home), a sygnał przesyłany jest optycznie. Wykorzystanie tego typu technologii sprawia, że internet przez światłowód jest niebywale efektywny i zapewnia najwyższe obecnie prędkości na rynku, które dochodzą nawet do 1-2 GB/s. Ponadto na jakość transmisji nie ma wpływu liczba użytkowników, a ewentualne opóźnienia są minimalne, o ile w ogóle występują. Warto też dodać, że przy światłowodzie symetrycznym prędkość pobierania i wysyłania danych są na tym samym poziomie.

Ponadto internet światłowodowy często wykorzystywany jest np. razem z telewizją, co otwiera przed użytkownikiem zupełnie nowe możliwości. I na koniec być może najważniejsze – taka technologia niemal zawsze nie jest ograniczona żadnym limitem poboru danych, co pozwala na swobodne korzystanie z zasobów sieci.

Internet mobilny – czym jest i co musisz o nim wiedzieć?

Internet mobilny to także częsty wybór użytkowników w całym kraju, co wynika z wielu zalet tego właśnie rozwiązania. Zwykle wykorzystuje się do tego technologię LTE (czyli Long Term Evolution), niedawno w kraju pojawiło się też 5G, które dysponuje jeszcze lepszymi właściwościami. Do największych korzyści związanych z bezprzewodowym internetem mobilnym zalicza się brak konieczności dostępu do odpowiedniej infrastruktury. Wystarczy jedynie odbiornik od operatora oraz właściwy maszt komunikacyjny w promieniu kilku kilometrów od miejsca zamieszkania.

Internet mobilny to gwarancja wysokiej i stabilnej prędkości danych, choć trzeba przyznać, że oferowane wartości zazwyczaj są nieco niższe niż ma to miejsce w przypadku internetu światłowodowego. Rozwiązanie to z pewnością sprawdza się jednak u osób, które często zmieniają miejsce pobytu lub w najbliższym czasie planują przeprowadzkę. Trzeba przy tym pamiętać, że w niektórych sytuacjach, przy dużym nagromadzeniu użytkowników mogą być odczuwalne spowolnienia prędkości lub drobne zakłócenia.

Super szybki internet – czyli który?

Nie da się zaprzeczyć, że obecnie zarówno internet przez światłowód, jak i internet mobilny bezprzewodowy, gwarantują bardzo wysokie prędkości transmisji danych. Jeśli jednak brać pod uwagę wyłącznie czynnik szybkości przesyłu informacji, to wyższe można osiągnąć przy pierwszym z wymienionych rozwiązań. Pamiętaj też, że internet mobilny bez trudu wystarcza do nawet intensywnego korzystania z sieci, a do tego jest dostępny na znacznie większym obszarze kraju. Dlatego jeśli nie mieszkasz w dużym mieści, bardzo prawdopodobne, że najlepszym wyborem będzie właśnie bezprzewodowy internet mobilny.