Trzy obiekty i wiele atrakcji w rytmie maszyn. Tak będzie 9 czerwca, kiedy do miast Zagłębia Dąbrowskiego znów zawita Industriada.

Industriada to Święto Szlaku Zabytków Techniki i obiektów z nim zaprzyjaźnionych. To najlepsza okazja do spotkań z pasjonatami techniki i historii. Jest to jeden z najważniejszych europejskich festiwali promujących dziedzictwo przemysłowe.

Tegoroczne wydarzenie oddaje głos kobietom i głośno powtarza: Industriada jest kobietą. W przemyśle nigdy nie brakowało kobiet, jednak przez dłuższy czas zostawały one w cieniu. 9 czerwca Industriada przypomni majętne arystokratki, bezimienne robotnice i zaangażowane emancypantki, pokaże znaczenie kobiet w kulturze przemysłowej.

W tym roku, Zagłębie Dąbrowskie reprezentują trzy obiekty: Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka oraz Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej. We wszystkich obiektach przygotowano wiele atrakcji, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

CZELADŹ

Industriada 2017 w Czeladzi – fot. MZ
Industriada 2017 w Czeladzi – fot. MZ

Podczas Industriady dzieci będą mogły bawić się podczas pikniku, jak i w Maszynolandzie – industrialnym placu zabaw z grami i innymi atrakcjami. Tego dnia otwarta zostanie wystawa prac grupy „Obsydian” z Zabrza, w których wykorzystany będzie motyw przewodni Industriady.

„Zapytaj Mokoszy” to druga wystawa, której wernisaż odbędzie się właśnie 9 czerwca. Kim są Makosze? To pradawne słowiańskie boginie, kojarzone z Matką Ziemią. To one zainspirowały twórców do opowiedzenia historii ważnych dla Zagłębia Dąbrowskiego kobiet.

Czeladzką industrialną perełkę jak zwykle będzie można poznać od podszewki podczas zwiedzania, ale również udać się na spacer po osiedlach robotniczych w mieście. Ponoć to kobiety z „Saturna” budowały prestiż miejsca i dobrobyt swoich rodzin. Może więcej na ten temat wyczytamy w specjalnie wydanej Jednodniówce robotniczej „Na Saturnie”. Program święta w obiekcie uzupełniają warsztaty muzyczne, plastyczne i zawody sprawnościowe. Wystąpi również Czeladzka Orkiestra Górnicza, zespół taneczny Misz Masz i młody zespół REGGAE MACHNE. Nie sposób zapomnieć o pokazie mody na szczudłach w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie przy akompaniamencie muzyki elektronicznej na żywo.

DĄBROWA GÓRNICZA

Industriada w Fabryce Pełnej Życia - fot. MC
Industriada w Fabryce Pełnej Życia – fot. MC

Fabryka Pełna Życia to obiekt w Dąbrowie Górniczej, w którym był i warsztat kowalsko-ślusarski, i fabryka maszyn E. Škoda, i Dąbrowska Fabryka Obrabiarek DEFUM. To właśnie o tej ostatniej opowiadać będzie industriadowa wystawa. Perspektywa historii zdecydowanie kobieca. Inna z wystaw ukaże kobiety przemysłu dąbrowskiego w obiektywie Patryka Chmielewskiego.

Nie zabraknie warsztatów kreatywnych, gdzie stworzyć będzie można rzeźby, biżuterię czy elementy dekoracyjne. Dla bardziej umuzykalnionych doskonałą propozycją będą warsztaty bębniarskie. A dla miłośników przygód przygotowana zostanie fabularyzowana gra typu quest.

Główną atrakcją będzie jednak wydarzenie artystyczne „Industria-Fabryka-Kobieta”, którego twórcami są kobiety, połączone myślą przewodnią ukażą swoje różne oblicza, kompetencje, zaangażowanie i piękno. Wśród tych wydarzeń znajdziemy: koncert Stowarzyszenia Miejskiej Orkiestry Dętej, widowisko muzyczne w rytm kobiecej muzyki w wykonaniu Zagłębianek, uzupełnione wizualizacjami i fragmentami starych filmów, spotkanie z Anną Cieplak, projekcję filmu „Śledztwo/The Inquest” w reżyserii Eny Kielskiej, filolożki, filmolożki i filemonki. Na koniec zagra kobiecy zespół Drekoty.

Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka - fot. Muzeum Miejskie Sztygarka Dąbrowa Górnicza
Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka – fot. Muzeum Miejskie Sztygarka Dąbrowa Górnicza

W innym postindustrialnym obiekcie Dąbrowy Górniczej, Kopalni Ćwiczebnej Sztygarka również przekonamy się, że Industria jest kobietą. Zaczniemy od wystawy fotograficznej, której bohaterkami są kobiety pracujące pod ziemią i na powierzchni. Fotografie Tomasza Jodłowskiego były uzupełnieniem książki „Babska szychta” Karoliny Bacy-Pogożelskiej, z którą będzie się można spotkać podczas prezentacji książki.

Jak zawsze Industriada to doskonały moment, by zwiedzić teren byłej kopalni, a obecnego Muzeum Miejskiego. Można samemu, można z przewodnikiem – wybór należy do was. Niespotykaną atrakcją będzie z pewnością uruchomienie 88-letniej sprężarki tłokowej wyprodukowanej przez firmę Hoddick&Rothe GmbH z Niemiec. A o tajemnicach przemysłu cynkowego posłuchamy podczas wykładu historycznego.

Na Industriadę komunikacją miejską

Do wszystkich atrakcji dojedziemy, korzystając z transportu publicznego. Do korzystania z kuponów uprawniających do bezpłatnego przejazdu zapraszają Koleje Śląskie, KZK GOP i MZK Tychy. Bezpłatnie zabierzemy się także autobusami w Bytomiu, Tarnowskich Górach, Zabrzu, Częstochowie, Rybniku czy na południu województwa (Bielsko-Biała, Cieszyn, Ustroń, Żywiec).

Aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami uczestnicy festiwalu najpierw muszą zdobyć kupony. Będą one dostępne w kilkudziesięciu miejscach w wielu miejscowościach województwa śląskiego. W tym roku warto zachować kupon po przejeździe, ponieważ dodatkowo upoważnia on do 50 proc. zniżki na bilety do Muzeum Śląskiego. Oferta ta jest ważna do końca czerwca.