Zagłębiowska Mediateka wzbogaciła się o specjalne stanowisko dla niedowidzących i niewidomych, wyposażone m.in. w syntezator mowy czy powiększalnik.

Dzięki dofinansowaniu z fundacji Timken, która przekazała ponad 23 tys. dolarów, w Zagłębiowskiej Mediatece każdy może bezpłatnie skorzystać z nowoczesnego pokoju do pracy indywidualnej, wyposażonego w profesjonalny sprzęt dla osób niewidomych i niedowidzących.

– Pokój dedykujemy osobom, które mają kłopot z narzędziem wzroku, czyli osób niewidomych i niedowidzących. Jest on dostosowany do potrzeb i możliwości osób z dysfunkcją wzroku. Ale jest to także miejsce, gdzie każdy w spokoju i ciszy może pochylić się nad książką, czasopismem czy pracą naukową – tłumaczy Elwira Kabat-Georgijewa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu.

W ramach stworzenia stanowiska dla osób niedowidzących i niewidomych zakupione zostały m.in.: powiększalnik, który powiększa wskazany fragment tekstu, symuluje na ekranie ruchomą lupę, zmienia kolor obrazu i tła. Dzięki tym zabiegom technicznym i edytorskim osoby niedowidzące mogą korzystać z będących w zasobach Biblioteki książek dedykowanych osobom niepełnosprawnym.

Ponadto, został zakupiony komputer z oprogramowaniem Jaws dla Windows, który odczytuje informacje z ekranu komputera, linijka brajlowska (monitor przekształcający informacje tekstowe i graficzne pojawiające się na ekranie na znaki alfabetu Braille’a) oraz multilektor SARA, który czyta niemal wszystko: pocztę, ważne dokumenty, książki i broszury oraz wiele innych materiałów. SARA CE wczytuje dokumenty korzystając z najnowszej technologii rozpoznawania druku, a następnie odczytuje je wyraźnym głosem o naturalnym brzmieniu.

– Stanowisko wyposażone zostało w komputer stacjonarny, specjalne oprogramowanie Jaws, powiększalnik, linijkę brajlowską, multilektora i słuchawki, całość pomaga korzystać ze zbiorów bibliotecznych – mówi Mikołaj Kamiński, niedowidzący mieszkaniec Sosnowca.

Tak przygotowana strefa dla osób z dysfunkcją wzroku dopełnia ofertę Mediateki i sprawia, że zasoby biblioteczne są dostępne dla wszystkich mieszkańców Sosnowca i regionu, bez względu na ich zdrowotne ograniczenia.

Ponadto, pokój pracy indywidualnej przystosowany został również do wymagań czytelników pełnosprawnych, poszukujących jedynie możliwości spokojnej pracy w ciszy i odosobnieniu. – Zachęcamy zatem przygotowujących się do sesji studentów, doktorantów, pracowników naukowych, dziennikarzy – wszystkie osoby, którym najwydajniej pracuje się w chwilowym odcięciu od świata zewnętrznego – zachęcają pracownicy biblioteki.

Dofinansowanie pozwoliło także na zakup dodatkowego sprzętu – niezwykle zaawansowanych technologicznie komputerów i akcesoriów, dzięki którym w Multimediach dla dzieci Zagłębiowskiej Mediateki powstały dwa stanowiska przeznaczone głównie dla amatorów mocnych wrażeń gwarantowanych przez wirtualny światy gier komputerowych.