Stado dzików zaatakowało przechodnia na jednej z ulic Zawiercia. Mężczyzna musiał ratować się ucieczką. Zdarzenie zarejestrował jeden z kierowców.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 30 grudnia, przy ulicy Brata Alberta w Zawierciu. Incydent zarejestrował jeden z kierowców. Na nagraniu widać, jak stado dzików zaatakowało jednego z przechodniów. Przerażony mężczyzna rusza w ucieczkę, przebiegając na drugą stronę ulicy.

Zwierzęta nie chciały odpuścić i wciąż go goniły. Na szczęście po chwili mężczyźnie udało się uciec, dzięki czemu nie doznał żadnych obrażeń. Sprawa została zgłoszona zawierciańskiej policji oraz straży miejskiej. Po ich przyjeździe stada już nie było. Ostatecznie stado dzików zostało zlokalizowane na ulicy Szczęśliwej.

Niestety, dzikie zwierzęta w miastach to coraz częstszy widok, ponieważ zwierzęta poszukują pożywienia, stwarzając przy tym spore problemy oraz zagrożenie dla mieszkańców. Dlatego włodarze Zawiercia szybko wydali oświadczenie w tej sprawie, gdzie przyznają, że doniesienia o obecności dzików w Zawierciu napływały już wcześniej. Władze miasta zapewniają, że o incydencie poinformowano już Starostwo Powiatowe w Zawierciu oraz koło łowieckie „Diana”.

– Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, miasto odpowiada za zwierzęta bezpańskie, a nie dzikie. Ustawa tego nie reguluje, a zatem na zasadach ogólnych przepisów dziki są własnością Skarbu Państwa. Pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Zawierciu wielokrotnie informowali Starostwo Powiatowe w Zawierciu o tym, że wzrosła liczebność dzików na terenach miejskich i użyteczności publicznej. Mało tego, informacje w tej sprawie przekazywała Straż Miejska, a także sami mieszkańcy – nie tylko Zawiercia, ale także Poręby, Łaz i Rudnik. Sygnalizowano, że zwierzęta pojawiają się m.in. w okolicach budynków mieszkalnych – czytamy w oświadczeniu.

Poniedziałkowe zdarzenie zakończyło się decyzją o odstrzale zwierząt.