Rekordowa liczba stacji rowerowych, rekordowa liczba wypożyczeń i nowych użytkowników – tak w skrócie można podsumować trzeci sezon funkcjonowania Sosnowieckiego Roweru Miejskiego.

System roweru miejskiego ruszył w czerwcu 2018 roku. Wtedy miłośnicy dwóch kółek mogli skorzystać z 9 stacji rowerowych. W tym roku w systemie funkcjonowały już 23 wypożyczalnie SRM, w których czekało aż 270 jednośladów. Oprócz klasycznych jednośladów można było skorzystać z rowerów wyposażonych w foteliki dziecięce, a także z rowerów dziecięcych, tandemów, rowerów cargo i trójkołowych.

Ten rok był wyjątkowy dla Sosnowieckiego Roweru Miejskiego. Ze względu na pandemie COVID-19 system ruszył 11 maja, a ostatnim dniem działania był 30 listopada. Pomimo krótszego sezonu użytkownicy SRM wynajmowali jednoślady ponad 69 tysięcy razy, łącznie przez ponad 40 849 godzin. To prawie połowa czasu spędzonego na rowerach od początku działania systemu. Łącznie od początku działania SRM sosnowieckie jednoślady wynajęto ponad 143 tysiące razy.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. UM Sosnowiec
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. UM Sosnowiec

Najwięcej wypożyczeń na Stawikach

Najczęściej odwiedzana stacja w Sosnowcu to Stawiki, skąd wynajęto rowery ponad 8 tysięcy razy. Warto też dodać, że w tym roku wydłużył się średni czas wynajmu do 35 minut i 30 sekund. – Jest to zauważalny trend we wszystkich miastach, w których funkcjonują rowery miejskie. Wydłużenie czasu jest oznaką, że mieszkańcy w czasach pandemii korzystają z jednośladów jako głównego środka transportu miejskiego, a nie tylko jego uzupełnienia – podsumowują przedstawiciele firmy Nextbike, która jest operatorem sosnowieckiego systemu.

Dzięki kompatybilności SRM z innymi systemami Nextbike na terenie Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii, użytkownicy wypożyczając rower w innym mieście zwracali pojazd w Sosnowcu 649 razy. Dodatkowo, ponad 600 razy podróże rozpoczęte w Sosnowcu były kończone winnym mieście z czego najczęściej w Katowicach 534 razy.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

18 tysięcy użytkowników SRM

Łącznie Sosnowiecki Rower Miejski liczy już sobie 18 121 użytkowników, tylko w tym roku dołączyło do niego ponad 7 tysięcy osób. Najbardziej aktywnym dniem był 17 maja. Rowery miejskie były wtedy wynajmowane 1230 razy, czyli średnio, każdy rower został wynajęty 4 razy – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Najpopularniejsze stacje to: Stawiki (8376 wynajmów), Gospodarcza (5035), Park Sielecki (4625) i Park Środula (3968). Najpopularniejszymi trasami były podróże pomiędzy Rondem Ludwik, a Rondem Zagłębia Dąbrowskiego oraz odcinki Stawiki – ul. Gospodarcza.

Łącznie użytkownicy SRM w 2020 roku przejechali ponad 118 tysięcy kilometrów, a przez wszystkie lata funkcjonowania systemu ponad 228 tysięcy kilometrów.