Na piaszczystym boisku przy ulicy Kresowej w Sosnowcu, 6 sierpnia rozpoczną się II Plażowe Mistrzostwa Polski w teqballu.

Nowa dyscyplina sportu szybko zdobywa fanów w Polsce i na świecie. Nie bez przyczyny jego ambasadorami są choćby Luis Figo czy Carles Puyol – wybitni zawodnicy tradycyjnych rozgrywek piłkarskich w Europie i na świecie.

Piłka nożna na stole?

Teqball na pierwszy rzut oka przypomina mieszankę piłki nożnej oraz tenisa stołowego. Za pole rywalizacji służy specjalnie zaprojektowany stół o wypukłym kształcie, który specjalnie został zaprojektowany do tego celu. Do gry wykorzystuje się piłkę typową do rozgrywek ligowych czy rekreacyjnych. Preferowanym rozmiarem jest „5”. Zasady rywalizacji są podobne do tych znanych z tenisa stołowego – zawodnicy grają do dwóch wygranych setów, każdy do 12 punktów.

Jest jednak kilka zastrzeżeń co do sposobu ich zdobywania. Zawodnik musi przebić piłkę na połowę przeciwnika. Nie może dotykać jej więcej niż trzy razy z rzędu. Nie może także odbić jej podwójnie tą samą częścią ciała. Rywalizacja odbywa się w pięciu kategoriach – singlowej mężczyzn i kobiet oraz deblu męskim, kobiecym i mieszanym.

Mamy już sukcesy

Teqball jest stosunkowo młodą dyscypliną, ponieważ powstała na Węgrzech w 2014 roku. Za jej twórców uznaje się Gabora Borsanyiego i Viktora Huszara. W Polsce po raz pierwszy teqball pojawił się w 2017 roku. Od tego też czasu reprezentacja narodowa bierze udział w rozgrywkach międzynarodowych. Może się nawet pochwalić dwoma medalami mistrzostw świata w grze pojedynczej (srebro w 2019 i brąz w 2018 roku).

W październiku 2019 roku, dwa lata po powstaniu światowej federacji, założono Polski Związek Teqballu, którego prezesem został Michał Listkiewicz. Organizacja jest też organizatorem II Plażowych Mistrzostw Polski, które odbędą się w Sosnowcu. Poprzednia edycja odbyła się w ubiegłym roku w Płocku. Organizację turnieju wspiera Polska Fundacja Sportu i Kultury. Patronat nad imprezą objął prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Po zwycięstwo i awans

Tegoroczna edycja będzie mieć rangę eliminacji do mistrzostw świata. To tylko dodatkowa motywacja dla najlepszych graczy teqballa w Polsce do jeszcze twardszej rywalizacji. Tegoroczne mistrzostwa zostaną rozegrane w pięciu wymienionych wcześniej kategoriach. Turniej odbędzie się 6 i 7 sierpnia przy Kresowej w Sosnowcu.

Kibice będą mieli okazję zobaczyć nie tylko najlepszych zawodników teqballu w Polsce, ale również zapoznać się z dyscypliną, czy też sami sprawdzić swoje umiejętności i technikę. Eliminacje zostały zaplanowane na piątek. O godzinie 10 walkę o półfinał rozpoczną zawodnicy singlowi. O 12 na placu boju pojawią się debliści i miksty. Półfinały zaplanowano na sobotę. Rywalizacja rozpocznie się o 9. Końcowe rozstrzygnięcia kibice zaczną od 14.

Harmonogram rozgrywek II Plażowych Mistrzostw Polski w teqballu - fot. Facebook.pl/pzteq
Harmonogram rozgrywek II Plażowych Mistrzostw Polski w teqballu – fot. Facebook.pl/pzteq