Sosnowiec będzie wspierać Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w działaniach promocyjnych. – Chcemy, aby do sosnowiczan i Zagłębiaków docierała bezpośrednio informacja, jakie korzyści daje nam metropolia – podkreśla prezydent Arkadiusz Chęciński.

Metropolia, funkcjonująca już od ponad dwóch lat, podjęła mnóstwo działań, w szczególności tych związanych z komunikacją publiczną: zastąpienie KZK GOP przez ZTM, przygotowywanie nowej siatki połączeń, wsparcie finansowe Kolei Śląskich czy zabiegi o kolej metropolitalną. To tylko niektóre z działań Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W tych wszystkich działaniach niezwykle ważne jest wsparcie mieszkańców metropolii. – Myślę, że gdyby zapytać większość z mieszkańców, za co odpowiada sejmik wojewódzki, a za co wojewoda, to moglibyśmy się zdziwić powszechnym brakiem wiedzy w tym zakresie i nie można ich za to winić. Dlatego w przypadku metropolii chcielibyśmy podkreślać jej działania na rzecz transportu zbiorowego i gospodarki przestrzennej – mówi prezydent Arkadiusz Chęciński.

Arkadiusz Chęciński przewodniczącym zgromadzenia metropolii – fot. Metropolia GZM
Arkadiusz Chęciński przewodniczącym zgromadzenia metropolii – fot. Metropolia GZM

Arkadiusz Chęciński, który od kilku miesięcy pełni funkcję przewodniczącego zgromadzenia GZM, chce dać symboliczne wsparcie dla promocji metropolii. Logo związku pojawi się m.in. na papierze urzędowym, ściankach oraz pozostałych materiałach promocyjnych. – Liczymy, że inne miasta zrobią podobnie i nie będziemy tylko oczekiwać od samej metropolii, żeby promowała nasze miasta. Naszym obowiązkiem, jako miast członkowskich, jest promocja metropolii wśród mieszkańców – podkreśla.

Prezydent Sosnowca zachęca też innych samorządowców, aby wykonali materiały promujące metropolię i używały je podczas miejskich imprez.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 roku, a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 roku. Organizacja – mocą ustawy przygotowanej dla regionu – skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Zajmuje się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.