Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński został nowym przewodniczącym zgromadzenia metropolii. Zastąpił na tym stanowisku prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę.

Na środowej sesji zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii doszło do zmiany na stanowisku przewodniczącego tego gremium. Prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę zastąpił Arkadiusz Chęciński.

Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku dżentelmeńską zasadą, zgodnie z którą funkcja przewodniczącego zgromadzenia jest rotacyjna (coroczna) dla każdego z pięciu podregionów metropolii.

Zgodnie z ustaleniami, w listopadzie 2018 roku, przewodniczącym zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii został prezydent Tychów – Andrzej Dziuba. Tychy stanowią największe miasto w swoim podokręgu. Kadencja Andrzeja Dziuby wygasała w listopadzie tego roku, w związku z czym z dniem 13 listopada 2019 roku zrzekł się on swojego stanowiska. Jednocześnie jako swojego następcę wskazał Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta Sosnowca – największego miasta w podokręgu sosnowieckim.

Wybrano też nowego wiceprzewodniczącego zgromadzenia. Z podregionu katowickiego wybrany został prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Czym jest zgromadzenie metropolii?

Zgromadzenie to organ uchwałodawczo-kontrolny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W jego skład wchodzą przedstawiciele wszystkich 41 miast i gmin członkowskich. Zgromadzenie podejmuje uchwały dotyczące sposobu, formy i finansowania projektów związanych z realizacją przez metropolię ustawowych zadań. Pełni również funkcję kontrolną wobec zarządu.

Przedstawiciele zgromadzenia wybierają przewodniczącego oraz maksymalnie trzech jego zastępców. Zadaniem przewodniczącego lub – w razie jego nieobecności – wiceprzewodniczących jest zwoływanie sesji zgromadzenia oraz ich prowadzenie.

Metropolia GZM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 roku, a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 roku. Organizacja – mocą ustawy przygotowanej dla regionu – skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Zajmuje się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

Foto: Metropolia GZM

Skomentuj przez Facebook

12 KOMENTARZE

 1. Jaworzno olało metropilię, KZK i całą resztę interesów z Hanysami i ma się najlepiej z wszystkich mias! Ulice, bezpieczeństwo drogowe, obwodnica, tabor autobusowy, ceny biletów itp.

 2. „funkcja przewodniczącego zgromadzenia jest rotacyjna (coroczna) dla każdego z pięciu podregionów metropolii”
  Czyli nieważne kwalifikacje…

  • Jakie są do tego potrzebne kwalifikacje?
   Kandydat na posła jakie musi mieć kwalifikacje?
   Kandydat na prezydenta Polski jakie musi mieć kwalifikacje?
   Pierdoly piszesz i tyle

    • Oczywiście że nie można mieć pretensji do wybranego bo sam się nie wybrał, to wyborca decyduje i powinien robić to z pełną świadomością posiadając odpowiednią wiedzę. Polityka to ilość głosów za i przeciw i to decyduje w większości przypadków a tym którzy zostali wybrani można tylko pogratulować. Natomiast ocena jest przy kolejnych wyborach i trzeba umieć jej dokonać.

    • Szanowny Panie takie chwalenie nie przystoi poważnym ludziom. Trzeba stwierdzić że polityczne kwalifikacje to Pan ma, co do fachowości merytorycznej w różnych dziedzinach trudno powiedzieć bo nie było to weryfikowane w takim stopniu aby doszło do informacji publicznej. Trzeba również stwierdzić że spotkać rzeczywistego ominibusa to rzadkość natomiast piarowych mamy na pęczki i eksport byłby wskazany aby podnieść ogólną jakość.

 3. Do czego można dojść przez politykę mamy naoczny przykład a najgorsze jest to że wiele osób sądzi że ma do czynienia z ludźmi mocnymi merytorycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here