Sosnowieckie Stowarzyszenie Miłośników Fotografii przygotowało kolejną interesującą wystawę. Tym razem tematem przewodnim jest architektura.

14 grudnia w sosnowickim muzeum odbyła się promocja albumu fotograficznego „Sosnowiec w architekturze”. Wydawnictwo to zostało przygotowane przez członków Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w ramach realizacji zadania publicznego w dziedzinie kultury.

– Nasze stowarzyszenie istnieje już od 12 lat. Do tej pory uniwersalnym sposobem konfrontacji naszych zdjęć z widzem były wystawy. I tak jest cały czas. Czasami ofertę tę warto poszerzyć. Już od dłuższego czasu chodziło nam po głowie, aby stworzyć album. W momencie, kiedy dostaliśmy zielone światło z miasta i mogliśmy wystąpić z wnioskiem o realizację zadania publicznego w dziedzinie kultury, skorzystaliśmy i możemy teraz chwalić się tym pięknym albumem – wyjaśnia Joanna Bratko-Lityńska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Fotografii.

Wystawa „Sosnowiec w architekturze” - fot. MZ
Wystawa „Sosnowiec w architekturze” – fot. MZ

Dlaczego akurat architektura? – Chcieliśmy stworzyć coś o naszym mieście. Jest dużo tematów i na coś musieliśmy się zdecydować. Mogła być przyroda, religia i wielokulturowość. Ostatnio przewijała się jednak architektura. Jesteśmy mieszkańcami Sosnowca i chcieliśmy pokazać piękno tego miasta – dodaje Joanna Bratko-Lityńska.

Projekt obejmuje rok. Jak przekazują członkowie stowarzyszenia, był to bardzo intensywny okres. – Wszyscy autorzy są blisko związani z Sosnowcem, czy to poprzez miejsce urodzenia, czy codziennego życia. Dlatego zdjęcia ich autorstwa to osobiste wizje miasta, jego zaułków, charakteru i tajemnic. Mimo, iż praca nad albumem zakładała indywidualny dobór miejsc i środków artystycznego wyrazu przez autorów, jednak efekt ich wspólnej pracy okazał się zaskakująco spójny. Wielka różnorodność zdjęć stworzyła harmonię. Jest ona ukryta w samym mieście, jednak potrzeba było wrażliwości członków SMF, aby ją wydobyć i zaprezentować – wyjaśnia historyk sztuki, Małgorzata Malinowska-Klimek.

Wystawa „Sosnowiec w architekturze” - fot. MZ
Wystawa „Sosnowiec w architekturze” – fot. MZ

Album zawiera ponad 100 fotografii wybranych obiektów architektury Sosnowca przedstawionych w sposób indywidualny dla każdego autora. – Czasem są to budynki ogólnie znane i rozpoznawalne, a czasem takie, które nie są tak oczywiste – opowiada Joanna Bratko-Lityńska.

Autorami fotografii są członkowie Stowarzyszenia Miłośników Fotografii: Adam Bit, Zdzisław Biernaś, Joanna Bratko-Lityńska, Jacek Chmiest, Ewa Chrapka, Jerzy Chrapka, Ireneusz Czechowicz, Jadwiga Grzyb, Dawid Juszczyk, Joanna Kawoń, Michał Kusiak, Marek Lityński, Wojciech Skórka, Teresa Solarz, Wiesława Stawarz, Waldemar Śledzikowski, Aleksandra Wójcik, Zbigniew Zdzienicki.

Wystawa „Sosnowiec w architekturze” - fot. MZ
Wystawa „Sosnowiec w architekturze” – fot. MZ

Część zdjęć z albumu została pokazana w formie wystawy fotograficznej wyeksponowanej podczas promocji wydawnictwa w Muzeum w Sosnowcu oraz w przestrzeni Urzędu Miejskiego. Wystawa powstała dzięki sosnowieckiemu programowi wspierania inicjatyw kulturalnych. Albumy są dostępne we wszystkich placówkach kulturalnych w mieście.

Patronem medialnym wydarzenia był tygodnik Twoje Zagłębie.

Zobacz zdjęcia z promocji albumu:

Zobacz wybrane zdjęcia albumu „Sosnowiec w architekturze”: