W Dąbrowie Górniczej niebawem rozpoczną się spotkania z mieszkańcami, poświęcone nowej odsłonie budżetu partycypacyjnego. W Sosnowcu konsultacje już się rozpoczęły.
W dębowym mieście spotkania odbywać się będą od 20 do 29 marca, w 35 dzielnicach. W ich trakcie dąbrowianie dowiedzą się m.in. co w dzielnicy w ostatnich latach zostało zrealizowane z budżetu gminy i środków UE, które przedsięwzięcia są efektem budżetu obywatelskiego, jakie prace są prowadzone i czego można spodziewać się w najbliższym czasie. To będzie również okazja do dyskusji o problemach i oczekiwanych inwestycjach.
Spotkania poprowadzą animatorzy, którzy przede wszystkim przybliżą nową wersję Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego (DBP 2.0).
– Rozwiązania w nim zawarte stawiają jeszcze mocniej na dialog w sprawie przedsięwzięć w dzielnicach zamiast konkurencji między projektami. W kolejnych tygodniach animator będzie musiał zaangażować jak najwięcej osób w szeroką dyskusję, pozwalającą na wypracowanie pomysłów na projekty, a następnie na wybór jednego działania, które może zostać zrealizowane. W tym celu będzie organizował spotkania czy debaty, sondował oczekiwania dąbrowian, rozmawiał z nimi o pomysłach i problemach. Przy tym będzie musiał zwrócić im uwagę na interesy i potrzeby różnych grup – młodzieży, seniorów, niepełnosprawnych czy rodzin z dziećmi, które decydować będą o wyborze optymalnego przedsięwzięcia do realizacji w ramach DBP 2.O. Rolą animatora będzie przeprowadzenie działań od diagnozy do podjęcia wspólnej decyzji. Oprócz tego, zajmie się również włączaniem dąbrowian w projektowanie nowej przestrzeni w śródmieściu – Fabryki Pełnej Życia – informuje dąbrowski magistrat.
Kolejnym etapem (31 marca – 18 kwietnia) będzie zgłaszanie pomysłów listownie oraz drogą elektroniczną.
Z kolei w Sosnowcu konsultacje na temat kształtu IV edycji budżetu obywatelskiego ruszyły 3 marca. Nowa edycja będzie się różnić od ubiegłorocznej. Co się zmieni?
Przede wszystkim powiększy się kwota. W 2017 roku do dyspozycji będzie 7,5 miliona złotych, ale to niejedyna nowość.
– Oprócz dotychczasowych stref, wprowadzamy dwa budżety dla młodych sosnowiczan – Młodzieżowy Budżet Obywatelski oraz Przedszkolny Budżet Obywatelski. Chcemy aktywizować młodych sosnowiczan i uczyć ich odpowiedzialności, bowiem to uczniowie sami zadecydują, na co zostaną przeznaczone środki w ich szkołach. W przedszkolach decyzję tę podejmować będą rodzice maluchów – mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.
Na Lokalne Strefy przeznaczonych zostanie 5 mln zł. Strefa Szkolna i Przedszkolna to odpowiednio 1,4 mln i 600 tysięcy. Młodzieżowy Budżet Obywatelski to pula 400 tysięcy, a Przedszkolny 100 tysięcy złotych do równego podziału między placówki.
Największą nowością ma być forma głosowania. W tegorocznej edycji Sosnowiec chce zrezygnować z głosowania tradycyjnego, na rzecz elektronicznego.
– Takie rozwiązanie wprowadziło już kilka miast, choćby ze względu na bezpieczeństwo danych osobowych zawartych w formularzach, a także szybkość ogłoszenia wyników – dodaje prezydent, Arkadiusz Chęciński.
Co o tych zmianach sądzą sosnowiczanie? Swoje opinie można wysyłać pod adres konsultacje@um.sosnowiec.pl, a także w Punktach Konsultacyjnych.