W środowym meczu 5. kolejki PlusLigi MKS Będzin przegrał w Szopienicach z GKS-em Katowice 0:3.

Dla obu drużyn derbowy pojedynek był bardzo ważny. W ubiegłym sezonie oba mecze w PlusLidze wygrali będzinianie, którzy chcieli kontynuować zwycięską serię z GieKSą. Katowiczanie z kolei za wszelką cenę chcieli zatrzymać Zagłębiaków i po raz pierwszy udało im się to uczynić.

W premierowej partii żadna z ekip nie zamierzała ustępować. Na początku wydawało się, że będzinianie lepiej weszli w spotkanie. Gracze Stelio DeRocco prowadzili nawet 18:15. Z czasem gospodarze wyrównali, a pod koniec objęli prowadzenie i wygrali do 21.

Emocji i walki nie brakowało również w drugim secie. Siatkarze z Będzina szybko objęli trzypunktowe prowadzenie (10:7), jednak GKS ponownie odrobił straty i doprowadził do remisu (17:17). Będzinianie nie odpuszczali rywalowi w nerwowej końcówce. Obie drużyny szły łeb w łeb, ale kluczowy dla losów drugiej partii okazał się as serwisowy Gonzalo Quirogi, który dał gospodarzom prowadzenie 22:21. Chwilę później znów był remis, a seta zakończył atak Emanuela Kohuta (25:23).

Tak, jak w poprzednich partiach, tak i w trzeciej będzinianie mieli niezły początek (3:1), ale im dalej tym było już nieco gorzej. Po asie serwisowym Marcina Komendy GieKSa prowadziła 10:8. W końcówce na parkiecie rozgorzała prawdziwa walka, która zakończyła się pierwszym w historii zwycięstwem drużyny ze stolicy Górnego Śląska. Najlepszym zawodnikiem meczu został Bartosz Mariański.

Kolejny mecz siatkarze MKS-u Będzin rozegrają w poniedziałek (23 października). Zawodnicy Stelio DeRocco zagrają na wyjeździe z Treflem Gdańsk.

GKS Katowice – MKS Będzin 3:0 (25:21, 25:23, 26:24)

GKS: Komenda (7 pkt), Quiroga (11), Kohut (5), Witczak (5), Kapelus (4), Pietraszko (10), Mariański (libero) oraz Butryn (10), Stelmach, Kalembka.

MKS: Kozub (1), Waliński (15), Ratajczak (7), Araujo (3), Jordanow (10), Grzechnik (6), Potera (libero) oraz Faryna (2), Peszko (1), Seif (1), Przybyła
MVP: Mariański (GKS).

Sędziowali: Piotr Król (Katowice) i Marek Lagierski (Czeladź).