Szpitale w Zagłębiu połączyły siły, by walczyć z nowotworami u pacjentów. Diagnoza i leczenie ma być szybsze i lepiej zorganizowane. Wszystko dzięki programowi S.O.S. Rak, który właśnie zaczął działać.
Koordynator prowadzący pacjenta przez proces leczenia, wielodyscyplinarny zespół najlepszych lekarzy, najnowocześniejszy sprzęt do diagnozowania i leczenia raka – Zagłębiowskie Centrum Onkologii wraz ze szpitalami w Czeladzi, Będzinie, Myszkowie i Zawierciu uruchomiło program Szpitale Skoordynowane Onkologicznie – S.O.S. Rak. Diagnozowanie i leczenie raka w Zagłębiu będzie szybsze i lepiej zorganizowane.
– Pomysł był taki, aby, skoordynować opiekę onkologiczną we wszystkich czterech powiatach tak, by w każdym powiecie pacjent miał dostęp do lekarza każdej specjalności onkologicznej, czyli onkologa klinicznego, radioterapeuty, chirurga onkologa lub lekarza specjalisty związanego z konkretnym umiejscowieniem nowotworu. To będzie możliwe dzięki konsyliom w szpitalach powiatowych – wyjaśnia Dariusz Jorg, doradca w szpitalach powiatowych, które przystąpiły do porozumienia.
Dlatego też w Zagłębiowskim Centrum Onkologii oraz szpitalach w Będzinie, Czeladzi, Myszkowie i Zawierciu zatrudniono koordynatorów, którzy pomogą w umawianiu terminów, wytłumaczą też jak przebiega procedura leczenia i zajmą się stroną formalną.
Jak będzie działał system? Osoby, u których lekarz rodzinny podejrzewa rozwój choroby nowotworowej, będą przez koordynatorów umawiane na konsylia, które odbywają się od wtorku do czwartku w Zagłębiowskim Centrum Onkologii, zaś dwa razy w miesiącu specjaliści z ZCO odwiedzą szpitale w Będzinie, Czeladzi, Myszkowie i Zawierciu. Po konsyliach pacjenci będą błyskawicznie kierowani na dalsze leczenie, w zależności od wykrytej choroby.
Szpitale podzieliły się zadaniami. Za kompleksowe leczenie nowotworów piersi będzie odpowiadało Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. – W 2018 roku w Oddziale Chirurgii Onkologicznej ZCO w Dąbrowie Górniczej przeprowadzono 460 operacji onkologicznych, w tym 100 operacji raka piersi oraz 100 operacji raka jelita grubego lub odbytnicy. W Polsce raka piersi wykrywa się u około 18 000 osób rocznie. Leczenie raka piersi jest coraz mniej inwazyjne. W ponad połowie przypadków wykonywane są operacje usunięcia guza oszczędzające piersi – informuje Tomasz Szczepanik, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, gdzie kierowani też będą pacjenci wymagający radio- lub chemioterapii oraz pacjenci z podejrzeniem raka okrężnicy, odbytnicy, żołądka czy czerniaka i nowotworów tkanek miękkich.
Opiekę ginekologiczną zapewni PZZOZ w Będzinie i Czeladzi, który jako jeden z nielicznych w województwie śląskim wykonuje procedurę mapowania węzła wartownika w raku endometrium oraz szyjki macicy przy użyciu zieleni indocyjaninowej. – Metoda ta pozwala na uniknięcie usuwania wszystkich węzłów chłonnych w miednicy małej. Jest to rozwiązanie korzystne dla pacjenta, zmniejsza liczbę powikłań i wiąże się z większym komfortem chorego – tłumaczy dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego i ginekologii onkologicznej szpitala w Czeladzi.
W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu pacjenci będą mieli możliwość m.in. laparoskopowego leczenia operacyjnego raka jelita grubego, które w Polsce nadal jest rzadko wykonywaną procedurą. – Dzięki zatrudnieniu w szpitalu światowej klasy chirurga, prof. Stanislava Czudka, obecnie możemy zaoferować pacjentom, u których wykryte zostaną zmiany nowotworowe w obrębie układu pokarmowego, leczenie na najwyższym poziomie – mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu Piotr Zachariasiewicz.