W poniedziałek, 19 lutego rozpoczyna się rekrutacja najmłodszych dąbrowian do przedszkoli. Tak jak w latach ubiegłych, nabór prowadzony będzie elektronicznie.

Aktualnie w dąbrowskich publicznych przedszkolach i szkołach podstawowych z oddziałami przedszkolnymi jest 3 498 miejsc. W roku szkolnym 2018/19 liczba miejsc będzie zależała od wyników naboru.

– Jeżeli zajdzie taka potrzeba, zostaną uruchomione dodatkowe oddziały. Zgodnie z przepisami prawa oświatowego gmina powinna zapewnić miejsca wszystkim dzieciom w wieku od 3 do 6 lat, choć nie zawsze będą to miejsca w placówkach wybranych przez rodziców w pierwszej preferencji – mówi Elżbieta Gęca, naczelnik wydziału oświaty UM w Dąbrowie Górniczej.

Warto wspomnieć, że na terenie miasta funkcjonuje 18 przedszkoli samodzielnych, 7 przedszkoli w zespołach szkolno-przedszkolnych, jedno przedszkole w zespole szkół, oddziały przedszkolne w 4 szkołach podstawowych, przedszkole w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Ponadto w Dąbrowie Górniczej funkcjonuje 12 przedszkoli niepublicznych, a dwie niepubliczne szkoły podstawowe prowadzą oddziały przedszkolne.

Zasady naboru

Rodzice, zapisując dziecko do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej po raz pierwszy, wypełniają w formie elektronicznej wniosek (TUTAJ) i po podpisaniu składają go tylko w jednej placówce, tzw. pierwszego wyboru (wskazana w karcie jako pierwsza) wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami.

Rodzice/opiekunowie prawni dzieci uczęszczających w roku szkolnym 2018/2019 do przedszkoli miejskich mogą złożyć deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu, wówczas nie podlegają postępowaniu rekrutacyjnemu.

Opiekunowie niemający dostępu do internetu mogą zwrócić się do przedszkola pierwszego wyboru o pomoc w celu elektronicznego wypełnienia wniosku przez pracownika przedszkola.

Według kryteriów, ustalonych przez ministerstwo, w pierwszej kolejności miejsce dostaje dziecko: z rodziny wielodzietnej (z minimum dwójką rodzeństwa), niepełnosprawne, z niepełnosprawną matką lub ojcem, bratem lub siostrą, z rodziny zastępczej, wychowywane przez samotnych rodziców. Dzieciom spełniającym któreś z tych kryteriów przyznawane jest 100 punktów.

Oprócz kryteriów ministerstwa o przyjęciu dziecka od przedszkola decydują kryteria ustalane przez samorządowców. Do przedszkola przyjmowane są dzieci zamieszkałe na obszarze danej gminy.

Jeżeli kandydatów jest więcej niż miejsc, w pierwszym etapie rekrutacji brane są pod uwagę łącznie kryteria wynikające z ustawy. Jeżeli kandydaci uzyskali równorzędne wyniki lub przedszkole ma jeszcze wolne miejsca, przeprowadza się drugi etap rekrutacji – według kryteriów ustalonych przez gminę.

Podjęta przez radę miasta uchwała przewiduje kilka kryteriów, na podstawie których dzieciom podczas rekrutacji przyznawane są punkty. Ich łączna suma decyduje potem, czy maluch dostanie się do wybranej placówki.