Trzyosobowa rodzina z Sosnowca pomimo domowej kwarantanny i zakazu wychodzenia z domu wybrała się na zakupy. Teraz za swoje wyjście mogą słono zapłacić.

Większość osób, które w naszym mieście zostały objęte kwarantanną, stosuje się do jej zasad. Niestety zdarzają się też przypadki osób, które świadomie je łamią. Nad wszystkim czuwają policjanci, którzy kontrolują osoby przebywające w kwarantannie.

– Codzienne sprawdzenia i kontakt telefoniczny z osobami odbywającymi kwarantannę mają na celu nie tylko sprawdzenie, czy osoba nią objęta stosuje się do jej zasad. Policjanci podczas rozmów ustalają także, czy takiej osobie czegoś nie potrzeba. Wszystkie tego typu sygnały policjanci przekazują do służb miejskich, które organizują pomoc – wyjaśnia podkom. Sonia Kepper, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. – Dodatkowo pamiętać należy, że wizyta to tylko jedna z form sprawdzenia czy osoby objęte kwarantanną stosują się do jej postanowień. Policjanci zbierają informacje na ten temat na wiele różnych sposobów. Niezależnie od przepisów prawnych, wszyscy objęci kwarantanną powinni pamiętać, jaka odpowiedzialność na nich ciąży- nie dochowując jej zasad mogą się w sposób pośredni przyczynić nawet do czyjejś śmierci – dodaje.

Policjanci pojechali sprawdzić, czy jedna z rodzin objętych kwarantanną dotrzymuje jej warunków. Na miejscu nie zastali nikogo. Mundurowi szybko ustalili, że cała rodzina udała się do sklepu na zakupy. Teraz wszyscy odpowiedzą za swoje postępowanie.

– Aktualnie prowadzimy postępowanie w sprawie o wykroczenie z art. 116 kodeksu wykroczeń dotyczącej nieprzestrzegania przez osoby podejrzane o chorobę, odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją. W takim przypadku członkowie rodziny mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 500 zł – mówi Sonia Kepper.

Niezależnie od tego, policjanci przekazują informacje o nieprzestrzeganiu zasad kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest władny w prowadzonym przez siebie postępowaniu nałożyć na winnych grzywnę w wysokości do 5000 zł. Ponadto stróże prawa przesyłają też zgromadzone w sprawie materiały do prokuratury, aby oceniła, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa z art. 161 kodeksu karnego, mówiącego o narażeniu innej osoby na zarażenie. Za to przestępstwo przewidziana jest kara do roku więzienia.

Skomentuj przez Facebook

11 KOMENTARZE

 1. Chęciński pozamykał parkingi przy parkach i zbiornikach wodnych, czyli uniemożliwia transport własnym samochodem i zaprasza do komunikacji miejskiej. Wszystkie miasta robią odwrotnie, Orlen obniża cenę paliw jako zachętą do transportu własnym pojazdem zniechęcając jednocześnie do transportu publicznego, a ten geniusz znad Brynicy utrudnia korzystanie z własnego samochodu!!! Kto na niego głosował???!!!

  • Naucz się czytać. Przede wszystkim Orlen obniżył cenę paliwa dla sluzb medycznych i mundurowych którzy muszą codziennie jechać i narażać swoje zdrowie dla takich jak Ty którzy myślą że jak wolne to jazda samochodem do parku i spęd ludzi

 2. Wsiądź w samochód i jedź do lasu a nie na stawiki czy pogorie jak pół miasta. Tylko tam są zamknięte parkingi „geniuszu”.

  • To teraz „pół miasta” pojedzie na Stawiki zatłoczonym tramwajem matole! Warszawa i Poznań zlikwidowały opłaty parkingowe, żeby jeździć swoimi samochodami i nie naraźać się na zainfekowanie w komunikacji publicznej, Chęciński jest myślącym inaczej, pewnie mu o obniżki cen paliwa przez „pisowski” Orlen chodzi!

   • A Ty tylko myślisz matole o sobie. Popatrz na innych. Pojadziesz do parku , złapiesz syfa a później powiesz służbom że nigdzie nie byłes cały czas siedziałes w domu

     • Nie, dyskusja dotyczy właśnie miejsca docelowego. Chęciński apeluje, aby unikać takich zatłoczonych miejsc w ogóle, nawet jakbyś miał tam pójść pieszo („Ostatnie dni to ładna pogoda, która spowodowała, że w miejscach rekreacyjnych pojawiły się tłumy. Nie róbcie tego, zostańcie w domu! – apeluje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca”). On nie zachęca do komunikacji zbiorowej. Siejesz typowy dla sympatyków partii rządzącej zamęt i jeszcze udajesz. Śmierdzi celowym trollingiem, jak 90% jawnych i ukrytych propisowskich wypowiedzi tutaj. Zgań antypisiego Chęcinę i pochwal rząd za walkę z epidemią poprzez np. zamknięcie kin.

 3. Do Tabeli
  Bzdura! Gdyby chciał ograniczyć ruch w parkach, to zamknąłby parki a nie parkingi. Górkę Środulską otaczają dwa blokowiska, Środula i Zagórze gdzie mieszka kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy mogą legalnie przyjść tam na piechotę, nielegalny jest tylko parking, serio rozumiesz coś z tego? Współczuję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here