Dwa ronda w miejscu dotychczasowych skrzyżowań, drogi rowerowe, jezdnie zawężone w rejonach przejść dla pieszych i nowe miejsca postojowe – to część zmian, jakie w najbliższych miesiącach czekają ulicę Tysiąclecia i Aleję Zagłębia Dąbrowskiego w Dąbrowie Górniczej.

W poniedziałek, 17 lutego, władze Dąbrowy Górniczej podpisały umowę na przebudowę alei Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Tysiąclecia. Przedsiębiorstwo Budowy Dróg DROGOPOL-ZW za 9,3 mln zł zmodernizuje je do czerwca tego roku. Prace ruszą 24 lutego.

Zadanie obejmuje odcinek al. Zagłębia Dąbrowskiego od skrzyżowania z ul. Graniczną do skrzyżowania z ul. Tysiąclecia, a także fragment ul. Tysiąclecia od skrzyżowania z al. Zagłębia Dąbrowskiego do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego. Ronda powstaną na skrzyżowaniach al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Granicznej oraz al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Tysiąclecia.

Podpisanie umowy na modernizację al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Tysiąclecia – fot. UM Dąbrowa Górnicza
Podpisanie umowy na modernizację al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Tysiąclecia – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Co się zmieni?

Na modernizowanych odcinkach, w obu kierunkach o łącznej długości ponad 3 km, zbudowane będą drogi rowerowe i chodniki. Po jednej stronie droga rowerowa będzie odseparowana od chodnika i wykonana przy użyciu nawierzchni bitumicznej. Po drugiej znajdzie się asfaltowy tzw. ciąg pieszorowerowy, po którym będzie można poruszać się zarówno pieszo, jak i na jednośladzie. Poprzez zawężenia jezdni przy przejściach dla pieszych, wymuszające ograniczenie prędkości i zjazd na jeden pas, poprawi się bezpieczeństwo przechodniów. Na ul. Tysiąclecia, tam gdzie aktualnie biegnie droga rowerowa, powstaną miejsca postojowe.

Nowa droga rowerowa będzie odseparowana od ruchu samochodowego i zostanie wytyczona równolegle do jezdni. Skrzyżowanie ul. Tysiąclecia i Prusa będzie tzw. skrzyżowaniem wyniesionym, czyli jego tarcza zostanie podniesiona do poziomu chodników, co wymusi ograniczenie prędkości jazdy przez kierowców. Na tym wyniesieniu znajdą się trzy przejścia dla pieszych – dwa przez ul. Tysiąclecia (w tym jedno przesunięte, aktualnie położone bliżej ul. Piłsudskiego) i jedno przez ul. Prusa.

Poprawa stanu dróg i chodników oraz rozbudowa infrastruktury rowerowej to jedne z priorytetów tej kadencji. To duże wyzwania, wymagające sporych środków i czasu, jednak sukcesywnie je realizujemy. Ta inwestycja jest tego dobrym przykładem – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Prace rozpoczną się w poniedziałek, 24 lutego, i zgodnie z umową potrwają do czerwca tego roku.

Będą utrudnienia

Na początku przebudowywane będzie skrzyżowanie al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Granicznej. Wiązać się to będzie ze zmianami w organizacji ruchu i częściowym zamknięciem tego skrzyżowania. Przez ok. 4 tygodnie możliwy będzie tylko przejazd z ul. Granicznej w al. Zagłębia Dąbrowskiego (prawoskręt). W pozostałych relacjach skrzyżowanie będzie nieprzejezdne. Jadąc od ul. Granicznej, na drugą stronę torów będzie można dostać się ul. Folwarczną.

W trakcie robót, ul. Graniczną nie będą też kursować autobusy, które pojadą objazdem wytyczonym ul. Morcinka. Wiązać się to będzie z czasowym wyłączeniem z obsługi przystanków przy Urzędzie Miejskim. W tym czasie przystankami zlokalizowanymi najbliżej UM będą przystanki Gołonóg Damel na ul. Piłsudskiego.