We wtorek, 18 stycznia w Domu Kultury w Ząbkowicach (Dąbrowa Górnicza) odbędzie się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami firmy, która planuje uruchomić punkt zbierania i przetwarzania zużytych opon.

Firma Karbokom, która planuje uruchomienie swojej działalności przy ul. Rapackiego 22 w Dąbrowie Górniczej organizuje spotkanie z mieszkańcami, którzy w większości sprzeciwiają się takiej działalności w dzielnicy.

– Uruchomieniu punktu sprzeciwia się grupa mieszkańców, którzy obawiają się szkodliwych skutków takiej działalności – przyznaje radna Katarzyna Zagajska. – Samo składowanie opon oraz gum i kabli, o których zbieranie wnioskuje firma, to również emisja szkodliwych składników – dodaje.

Dąbrowska radna przywołuje przypadki licznych pożarów na składowiskach opon w Polsce, o których głośno było choćby w zeszłym roku. Dodatkowo podkreślając, że mieszkańcy boją się o swoje zdrowie.

Spór o działalność firmy

Karbokom o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla „Uruchomienia punktu zbierania i przetwarzania odpadów innych niż niebezpieczne” wystąpił do miasta w 2020 roku. Prezydent wówczas odmówił, wskazując na opinię Wydziały Urbanistyki i Architektury, wedle którego taka działalność w tej lokalizacji byłaby niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Po odwołaniu się firmy sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, które uchyliło decyzję miasta wskazując inną interpretację miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z przepisami, SKO zasugerowało prezydentowi Dąbrowy Górniczej wyłączenie się ze sprawy i przekazało sprawę do rozpatrzenia prezydentowi innego miasta. W październiku zeszłego roku prezydent Sosnowca wydał Karbokomowi decyzję środowiskową. Od tej decyzji odwołali się z kolei mieszkańcy Ząbkowic, więc sprawa jest w SKO ponownie rozpatrywana.

Protest mieszkańców

Wielu mieszkańców sprzeciwia się uruchomienia tego typu działalności w okolicy. Obawiają się oni o swoje zdrowie. Martwi ich także hałas i szkodliwy pył, który może emitować firma. Nie są oni przekonani, co do sposobu prowadzenia działalności punktu przetwarzania zużytych opon.

Czy argumenty firmy sprawią, że mieszkańcy wycofają swój wniosek z SKO? O tym przekonamy się po spotkaniu, które odbędzie się we wtorek, 18 stycznia o godz. 17:00 w Domu Kultury w Ząbkowicach.

CZYTAJ TAKŻE:

Toksyczna chmura nad Sosnowcem? Płoną pojemniki z nieznaną substancją