Depresja i stany lękowe to choroby, które coraz częściej dotykają młodych ludzi. Aby temu zapobiec, w Fundacji Przystań powstała poradnia psychologiczna i psychoterapeutyczna dla dzieci i młodzieży.

Współczesne czasy, zwłaszcza okres pandemii nie przyczyniają się do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży, wręcz przeciwnie, pogłębiają istniejące już problemy i tworzą nowe. Wszystko to powoduje osłabienie kondycji psychicznej i fizycznej młodych ludzi.

Coraz częściej i coraz młodsze dzieci cierpią na depresję. Ta choroba ma nieco inne objawy u dorosłych a inne u dzieci czy młodzieży. Czasem przez otoczenie mylona jest z nieposłuszeństwem, chowa się pod maską agresji lub obojętności. Jej pierwsze objawy to często izolacja, brak aspiracji, planów, obojętność, zaniedbywanie siebie i swojego otoczenia oraz rzeczy, które wcześniej były ważne.

– Nasilającym się zjawiskiem są też stany lękowe. Dzieci i młodzież boją się powrotu do szkoły z wielu powodów: nie wiedzą co je czeka, boją się, jak zostaną odebrane i przyjęte przez rówieśników po tak długiej przerwie. Czas epidemii wiele w nich zmienił. Młodzi ludzie mówią o tym, że inaczej wyglądają, przybyło im kilogramów, co jest dla nich frustrujące, wiele znajomości się rozluźniło lub przeniosło do wirtualnego świata. To ten świat stał się ostatnio ich światem, tam łatwiej ukryć emocje, kompleksy, porażki. Zatem najprościej zaprzyjaźnić się np. ze współgraczami, bo to gry wypełniają im coraz częściej czasu, zarówno podczas szkolnych zajęć online, jak i po nich. Tym samym uzależnienia behawioralne rozwijają się w tempie, które zdecydowanie wymknęło się spod kontroli – mówi Lidia Jeziorny-Zdanowska, psycholog kliniczny, neuropsycholog, psychoterapeuta z dąbrowskiej Fundacji Przystań.

Zmiany w zachowaniu dziecka wymagają konsultacji z psychologiem oraz zaangażowania rodziny w proces terapii. – Uzależnienie dla młodego, elastycznego umysłu jest bardzo niebezpieczne i mocno wpływa na zachowanie dziecka. Sprawia, że staje się ono drażliwe, zamknięte w sobie, stan ten może prowadzić nawet do prób samobójczych, podobnie jak depresja i zaburzenia lękowe. Wszystkie te czynniki mogą w sposób oczywisty wpływać na wyniki w nauce i inne ważne elementy życia – dodaje Lidia Jeziorny-Zdanowska.

Nie bój się prosić o pomoc

Dla wielu rodziców poszukiwane pomocy jest trudne. Lęk przed oceną lub inne kłopoty mogą powstrzymywać przed udaniem się do psychologa. Jednak rodzice są niezbędni do procesu leczenia swoich pociech. Dzieci bardzo potrzebują wspólnego czasu z rodzicami, wspólnych spacerów, wędrówek, zabaw, czasu wolnego od nauki, pracy, sprzątania i innych zadań. Tylko w takich okolicznościach mają szansę się otworzyć i być może opowiedzieć co ich boli, a to z kolei może poprawić ich nastrój, zacieśnić więzi rodzinne a może nawet uratować życie. Czasem nie jest łatwo słuchać bez oceniania, przerywania, moralizowania, ale są to konieczne warunki do zbudowania bliskości.

W Fundacji Przystań powstała poradnia psychologiczna i psychoterapeutyczna dla dzieci i młodzieży. Zaangażowani są tam psycholodzy, psychoterapeuci oraz terapeuci środowiskowi. Specjaliści diagnozują, prowadzą psychoterapię indywidualną, konsultacje, psychoterapię rodzinną, edukacje dla psychologów, pedagogów szkolnych oraz konsultacje rówieśnicze. Wszystkie świadczenia są bezpłatne, refundowane przez NFZ, skierowanie nie jest potrzebne. Skorzystać mogą wszyscy do 18 roku życia, a osoby uczące się do 21.

Fundacja Przystań znajduje się przy ul. Piłsudskiego 92/170 (budynek przychodni przy Hucie Katowice). Wizytę można umówić także telefonicznie: 519 140 109 lub 32 264 60 03.