W tym roku w Dąbrowie Górniczej zostaną zorganizowane dwa Jarmarki Bożonarodzeniowe – pod Bazyliką w Strzemieszycach (19 grudnia) oraz w Fabryce Pełnej Życia od 16 do 19 grudnia.

Dąbrowski Jarmark Bożonarodzeniowy w Fabryce Pełnej Życia rozpocznie się już w czwartek, 16 grudnia spektaklem „Eliksir”, który będzie można zobaczyć w warsztacie Fabryki Pełnej Życia. To sztuka w wykonaniu nauczycieli Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej skierowana specjalnie do dzieci. Projekt „Eliksir” określany mianem spektaklu familijnego, to sztuka zrealizowana na podstawie powieści Michaela Ende pt. „Szatanarchistorygenialkoholimpijski eliksir albo Wunschpunsch”.

– Dąbrowskie Jarmarki Bożonarodzeniowe – w Strzemieszycach Wielkich i Fabryce Pełnej Życia – będą okazją do umacniania sąsiedzkich więzi. Być może wśród wystawianych, rękodzielniczych ozdób znajdziemy wymarzony prezent dla najbliższych lub dekorację na choinkę. Już dziś serdecznie zapraszam – spotkajmy się, by poczuć magię świąt! – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Moc atrakcji

Świąteczny kiermasz, koncerty, zabawy, kolędy i mnóstwo niespodzianek czeka, nie tylko na mieszkańców Dąbrowy Górniczej, ale na wszystkich którzy zjawią się w piątek, 17 grudnia od godz. 15.00 w Fabryce Pełnej Życia.

Ręcznie robione dekoracje świąteczne, wykonane przez uczniów dąbrowskich placówek oświatowych, członków stowarzyszeń i fundacji oraz specjalnie przygotowany program występów na scenie, to nie jedyne atrakcje piątkowego popołudnia.

Ze sceny rozbrzmiewać będą świąteczne dźwięki w wykonaniu m.in. uczestników zajęć wokalnych Klubu Helikon i Świetlicy Środowiskowej w Strzemieszycach oraz Miejskiej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Górniczej. Utwory z różnych stron świata zaśpiewają studenci z Akademii WSB.

Występy zakończą się koncertem znanych kolęd i pastorałek w wykonaniu bibliotecznego zespołu „Poczytalni”, który wystąpi wraz z dąbrowskimi artystkami: Martą Grzelak i Martą Gierat-Ossak.

W tym samym czasie w budynku warsztatu Fabryki Pełnej Życia powstanie Fabryka Świętego Mikołaja, która zapełni się akcesoriami i materiałami do produkcji świątecznych wianków, stroików, unikatowych kartek bożonarodzeniowych – które będzie można zrobić samodzielnie, pod bacznym okiem plastyków z Miejskiej Biblioteki Publicznej i Pałacu Kultury Zagłębia.

dąbrowski jarmark świąteczny
Dąbrowski jarmark bożonarodzeniowy – fot. mat. pras.

Specjalne warsztaty szycia na maszynie przygotuje partner wydarzenia – Akademia WSB z Dąbrowy Górniczej. Skarpeta Mikołaja może być znakomitym prezentem lub miejscem na świąteczny prezent dla najbliższych.

To jednak nie koniec atrakcji, bo podczas warsztatów literacko-wokalnych będzie można nagrać własnego mini audiobooka, pastorałkę czy kolędę. Owocem warsztatów będzie pamiątkowa płyta z nagraniem wykonania. Nie zabraknie również świątecznego kiermaszu książek i interaktywnej wystawy poświęconej przygodom Hugona – współczesnej wersji patrona dąbrowskiej biblioteki.

Sobota pod znakiem świątecznych smakołyków

W sobotni poranek będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach organizowanych przez Fundację Fabryka Kulturalna, a własnoręcznie przygotowany wianek bożonarodzeniowy, anioł czy świąteczna świeca mogą być doskonałym prezentem dla najbliższych.

W godzinach popołudniowych odbędzie się Targ na Zielonym, który będzie okazją do zaopatrzenia się w zdrowe, świąteczne wiktuały, bezpośrednio od lokalnych rolników i drobnych wytwórców, pojawi się na nim również wyjątkowe rękodzieło i naturalne kosmetyki. Nie zabraknie na pewno ekologicznych warzyw, domowych przetworów, kiszonek, miodów, zdrowych, słodkich wypieków, wyjątkowych, czekoladowych produktów tworzonych ręcznie w małej manufakturze, aromatycznej kawy i cudownych pierników, wypiekanych i kunsztownie zdobionych.

Niedziela – dwa jarmarki

W tym dniu będzie można odwiedzić dwa miejsca – świąteczne atrakcje nadal będą czekały w Fabryce Pełnej Życia, ale także pod bazyliką w Strzemieszycach Wielkich. W centrum od świtu tradycyjnie już wystawcy pokażą najpiękniejsze skarby Dąbrowskiego Jarmarku Staroci, a w Warsztacie FPŻ królować będzie rękodzieło – niepowtarzalne świece, ozdoby świąteczne, unikatowa biżuteria czy grafiki, które doskonale sprawdzą się jako bożonarodzeniowe prezenty.

Dąbrowski Jarmark Staroci w Fabryce Pełnej Życia – fot. Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej

– Jesteśmy pierwsza dzielnicą Dąbrowy Górniczej, która od 2018 r. organizuje swój jarmark. Czujemy się wyróżnieni, że mieszkańcy z innych dzielnic mogą przyjechać do Strzemieszyc i zobaczyć dzielnicę z innej strony. Jarmark Bożonarodzeniowy jest najważniejszą imprezą organizowaną przez stowarzyszenie. To już nasza nowa, lokalna tradycja, ale co roku go ulepszamy – tegoroczny jarmark zgromadzi wielu lokalnych rękodzielników, będzie można zaopatrzyć się w swojskie wyroby ze Strzemieszyckiej Wędzonki, kupić unikatowe rękodzieło wykonane na szydełku, niepowtarzalne ozdoby świąteczne, skarpetki i rękawiczki z wełny alpaki – mówi Klaudia Jarosińka, Stowarzyszenie Budzimy Strzemieszyce.