Premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie Rady Ministrów powołujące nową metropolię w woj. śląskim. Została ona utworzona dla obszaru Górnego Śląska i Zagłębia.

W czwartek, 29 czerwca, premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie w sprawie utworzenia związku metropolitalnego w województwie śląskim. Jak sama przyznała dokument ten da regionowi ogromne szanse rozwoju, także gospodarczego.

– To rozporządzenie daje szansę do rozwoju dla wszystkich gmin w obrębie nowej metropolii – zaznaczyła premier.

PRZECZYTAJ: Wniosek o utworzenie metropolii przyjęty

Beata Szydło przyznała, że utworzenie metropolii było jednym z zobowiązań, które PiS podjęło jeszcze w czasie kampanii wyborczej.

– Mówiliśmy o tym w czasie rozmów z mieszkańcami w województwie śląskim, rozważaliśmy te możliwości w rozmowach z samorządowcami. I dzisiaj mogę powiedzieć, że dopełniamy tego procesu legislacyjnego, który został podjęty poprzez przygotowanie ustawy, potem podpisanie jej przez pana prezydenta Andrzeja Dudę – podkreśliła premier.

Szefowa polskiego rządu przekonywała także, że metropolia w województwie śląskim, da ogromną szansę dla rozwoju naszego regionu oraz, że pozytywnie wpłynie na dobrobyt całego kraju.

– Chcemy, aby każdy region miał taką samą szansę rozwoju. Polska jest jedna i trzeba tworzyć dla każdego regionu jak najlepsze warunki rozwoju – mówiła premier.

W najbliższą sobotę (1 lipca) wszyscy obudzimy się w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Prezydent Katowic Marcin Krupa będzie miał teraz dwa miesiące do zwołania pierwszego posiedzenia, wyboru zarządu i przewodniczącego GZM. Metropolia w pełni swoje funkcjonowanie rozpocznie 1 stycznia 2018 roku.

Przypomnimy tylko, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia obejmuje 41 miejscowości i gmin Śląska i Zagłębia, które zamieszkuje prawie 2,3 mln osób.

Obszar Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - fot. mat. UM Katowice
Obszar Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – fot. mat. UM Katowice

W granicach związku znajdą się: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Kobiór, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze i Zbrosławice.

Od 2018 roku metropolia otrzyma finansowanie z budżetu państwa (ok. 280 mln zł rocznie z 5-procentowego udziału w podatku PIT). Środki te zostaną przeznaczone na rozwój obszaru objętego ustawą metropolitalną – m.in. na organizację transportu publicznego oraz kształtowanie ładu przestrzennego, współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich, a także na promocję związku i jego obszaru.

CZYTAJ TAKŻE:

Koniec sporu o nazwę metropolii. Sosnowieccy radni na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej potwierdzili, że chcą wejść do metropolii. Tematem piątkowej sesji była dyskusja dotycząca tworzonej w naszym województwie metropolii. W najbliższy poniedziałek radni z Katowic mają głosować nad uchwałą ws. złożenia...