Jakość powietrza, którym oddychamy w ostatnich dniach jest tragiczna. W środę rano, w Sosnowcu dopuszczalna norma pyłu PM10 przekroczona została o ponad 900 procent. Co z darmową komunikacją?

Aktywiści z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego apelują – „Zostańcie w domu, za oknem są toksyczne opary. To już nie jest powietrze!”. Sytuacja rzeczywiście jest bardzo trudna. W środę rano, w Dąbrowie Górniczej dopuszczalna norma pyłu zawieszonego PM10 została przekroczona o 862 procent. Jeszcze gorzej jest w Sosnowcu, gdzie o godzinie 6 rano normy były przekroczone o 972 procent.

Smog nad Zagłębiem - fot. Zagłębiowski Alarm Smogowy

Darmową komunikację wprowadziły Kolej Śląskie. Z powodu przekroczenia norm jakości powietrza właściciele samochodów oraz ich współpasażerowie mogą podróżować bezpłatnie pociągami od godz. 10:00, 15 lutego do godziny 23:59, 16 lutego. Z takiej możliwości można skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach (wyłączając przygraniczny odcinek Chałupki – Bohumin).

– Podczas kontroli biletów wystarczy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy, dowód osobisty. Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, podróż mogą odbyć dodatkowo 2 osoby towarzyszące – informuje Michał Wawrzaszek, rzecznik Kolei Śląskich.

31 stycznia, zarząd KZK GOP przychylił się do wniosków wielu samorządowców i wprowadził bezpłatną komunikację publiczną w czasie smogu. W środę, pomimo dramatycznie przekroczonych norm zanieczyszczenia powietrza, KZK GOP nie zdecydował się póki co na taki krok.

– Na chwilę obecną nie wprowadziliśmy darmowej komunikacji dla kierowców. Podstawą do podjęcia decyzji o jej  wprowadzeniu jest ocena jakości powietrza i komunikat Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Komunikaty z WIOŚ otrzymujemy około południa – mówi Anna Koteras, rzecznik KZK GOP.

AKTUALIZACJA

KZK GOP wprowadza darmową komunikację. Bezpłatne przejazdy obowiązują od godz. 12:00, 15 lutego (środa) do północy, 16 lutego (czwartek).

Zgodnie z tą decyzją, wszyscy właściciele samochodów będą mogli podróżować komunikacją miejską bez biletu na podstawie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego, w którym są wpisani jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu.