Pojazdy autonomiczne w naszym regionie coraz bliżej. Prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz prezes firmy Kompetenzzentrum Autonomes Fahren Österreich Ost GmbH dr Friedrich Nadler podpisali list intencyjny.

Jaworzno chce być pierwszym miastem w Polsce, w którym testowane będą pojazdy bez kierowcy. Kilka miesięcy temu władze miasta podpisały w tej sprawie list intencyjny inicjujący współpracę z Instytutem Transportu Samochodowego i firmą Comtegra SA w sprawie opracowania wytycznych pozwalających na eksploatację pojazdów autonomicznych. Teraz podpisano porozumienie z austriacką firmą Kompetenzzentrum Autonomes Fahren Österreich Ost.

Co jest przedmiotem podpisanego przed kilkoma dniami listu intencyjnego? – Przedmiotem listu jest przede wszystkim współdziałanie i wymiana doświadczeń pomiędzy dwoma różnymi polami testowymi dla samochodów autonomicznych: w Jaworznie – w ruchu miejskim, a w Wiedniu – pomiędzy hubami transportowymi (port i lotnisko). Takie obszary współpracy zakłada podpisany właśnie list z dr Friedrichem Nadlerem, prezesem firmy Kompetenzzentrum Autonomes Fahren Österreich Ost GmbH z Austrii – wyjaśnia Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Przypomnijmy, że w Jaworznie podjęto już szereg działań, które mają rozwinąć krajowy rynek e-mobility. Miasto zaangażowane jest w utworzenie specjalnej strefy prawnej umożliwiającej w przyszłości poruszanie się w ruchu miejskim pojazdów autonomicznych. Wcześniej władze miasta podpisały z firmą EUROLOOP list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie potencjalnego powstania w Jaworznie pierwszego testowego odcinka hyperloopa.

Kupią kolejne autobusy elektryczne. Miasto otrzyma spore dofinansowanie

Przypomnijmy, że Jaworzno już od kilku lat stawia na innowacyjne rozwiązania. Po mieście jeździ pierwszy na polskich drogach elektrobus, a jeszcze w tym roku do miasta trafi 22 kolejnych takich pojazdów. To jednak nie wszystko. W mieście powstała też specjalna stacja ładowania wraz ze stacją transformatorową oraz peryferyjne stacje szybkiego ładowania, które zlokalizowane na trzech przystankach – Krakowska Pętla, Szpital Pętla i Byczyna Astrów. Władze Jaworzna planują też uruchomienie systemu elektrycznych rowerów miejskich.

Czy kompleksowa modernizacja Urzędu Miasta w Czeladzi i jego otoczenia była potrzebna?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

W Czeladzi mają nową wizytówkę. To wyremontowany Urząd Miasta [ZDJĘCIA]