26 lutego, w Sosnowcu odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy będą mieli do pokonania 1963 metrów, taki dystans symbolizuje datę schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych.

W tegoroczną, piątą już edycję biegu śladem „Wilków” zaangażowało się kilka tysięcy organizatorów z 200 miast w Polsce i kilkunastu za granicą. Długość trasy biegowej jest obligatoryjna dla wszystkich miast organizatorów. Jest to bieg na 1963 metry – co upamiętnia rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego. Sierżanta Józef Franczak, pseudonim „Lalek” skutecznie wymykał się obławom przez 18 lat po zakończeniu wojny.

Tegoroczny bieg „tropem wilczym” w Sosnowcu rozpocznie się o godz. 12:00. Zawodnicy wystartują z ulicy 3 Maja, przy skrzyżowaniu z ulicą Małachowskiego. W zawodach obowiązuje limit zgłoszeń – 350 osób i decyduje kolejność. Opłata startowa wynosi 10 złotych.

Rejestracji, można dokonywać za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji do 21 lutego lub osobiście w biurze zawodów (w budynku Urzędu Miejskiego pokój nr 221) 26 lutego w godz. od 9:00 do 11:30.

Ideą projektu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Czy Twoim zdaniem dekomunizacja ulic jest potrzebna?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...