W Sosnowcu pojawiły się już pierwsze plenerowe biblioteczki, które na bieżąco uzupełniane są o nowe pozycje książkowe.

Czytanie w plenerze? Na parkowej ławeczce czy skwerze? Czemu nie? Do dyspozycji mieszkańców Sosnowca zostały oddane plenerowe biblioteczki, czyli kolorowe skrzynki z których można wypożyczyć książkę lub przynieść coś na wymianę.

Pomysł udało się zrealizować dzięki Sylwii Szarwark, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, której udało się pozyskać grant na przeprowadzenie warsztatów stolarskich i rękodzielniczych dla mieszkańców dzielnicy Zagórze.

Plenerowe biblioteczki w Sosnowcu - fot. archiwum prywatne
Plenerowe biblioteczki w Sosnowcu – fot. archiwum prywatne

W trakcie trwania warsztatów, w których udział wzięli najmłodsi mieszkańcy miasta, ale także ich rodzice oraz młodzież ze Stowarzyszenia „Razem Dla”, wolontariusze z Fundacji „Dr Clown” czy sosnowieccy radni, stworzyli oni niepowtarzalne skrzynki, które teraz nie tylko zdobią przestrzeń miasta, ale także stanowią niezwykłą rozrywkę podczas spacerów i zabaw.

Pierwsze plenerowe biblioteczki znalazły się w ogrodzie jordanowskim w parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu Górniczym, na Górce Środulskiej i na deptaku na osiedlu między ulicą Lubelską i Koszalińską. Mikrobiblioteczki na bieżąco uzupełniane są w pozycje książkowe.

Plenerowe biblioteczki w Sosnowcu - fot. mat. pras.
Plenerowe biblioteczki w Sosnowcu – fot. mat. pras.

O tym, gdzie staną dwie kolejne biblioteczki zdecydują mieszkańcy. Mają oni do wyboru: Park Sielecki (okolice strefy relaksu), Park Sielecki (plac zabaw), park Kresowy (okolice Egzotarium), park Żeromskiego, Stawiki lub park Harcerski. Głosować można do dnia 16 sierpnia TUTAJ.