Wraz z nowym rokiem wzrosła płaca minimalna. W górę poszły również stawki godzinowe. Ile w 2020 roku wyniesie najniższa krajowa?

W 2020 roku płaca minimalna wzrośnie o 350 zł do poziomu 2600 zł brutto (1920,62 zł netto). Wraz z najniższym wynagrodzeniem należnym pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, wzrośnie również minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych. Od 1 stycznia będzie ona wynosić 17 zł brutto.

Kolejną ważną zmianą jest wyłączenie z minimalnego wynagrodzenia dodatku za staż pracy. Nowelizację ustawy w tym zakresie Sejm przyjął w lipcu 2019 roku. Dotychczas w wielu firmach i instytucjach publicznych dodatek stażowy, który w założeniu powinien być formą docenienia doświadczonych pracowników, zupełnie nie spełniał swojej funkcji. Osoby z dłuższym stażem pracy często otrzymywały niższe wynagrodzenie zasadnicze niż nowo zatrudnieni pracownicy i dopiero po doliczeniu dodatku za staż pracy ich pensja osiągała poziom płacy minimalnej.

Zgodnie z zapowiedziami rządzących, w kolejnych latach pensje minimalne wzrosną trzykrotnie – w 2021 roku pensja minimalna wynosić będzie 3000 zł brutto, a w 2023 roku aż 4000 zł. Niestety, według ekspertów, znaczny wzrost najniższej krajowej sprawi, że w najbliższym czasie znacząco wzrośnie cena usług czy produktów.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here