W nocy z piątku na sobotę zaplanowane pierwsze opryski w parkach i na osiedlach w Dąbrowie Górniczej.

Kilkanaście dni temu pisaliśmy o planowanych nocnych opryskach przeciwko kleszczom i komarom. – Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku miasto podjęło decyzje o wykonaniu oprysków w tych częściach miasta, gdzie owady są najbardziej dokuczliwe. Środki, które zostaną użyte będą działać nie tylko przeciw komarom, ale i kleszczom. Będą jednak bezpieczne dla dzieci, dorosłych, roślin i zwierząt. Stężenie środków owadobójczych nie będzie nikomu zagrażać. Dla komfortu wszystkich, a także ochrony populacji „dobrych” owadów, przede wszystkim pszczół, będą dokonywane w nocy, między 22 a 6 – mówił Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Pierwsza tura oprysków rusza już z piątku na sobotę (z 28 na 29 czerwca) i potrwa dwie lub trzy doby w zależności od warunków pogodowych, druga w lipcu, trzecia w sierpniu.

Na czym polegają opryski?

Na czym polegają opryski? – Wykonawca wykona usługę przy zastosowaniu urządzeń fabrycznie przeznaczonych do zamgławiania, gwarantujących stałe stężenie preparatu w oparach cieczy roboczej oraz jednorodne rozprowadzenie środka, przy użyciu preparatów chemicznych przeznaczonych do zwalczania komarów i kleszczy znajdujących się w aktualnym Wykazie Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie – wyjaśniają urzędnicy.

Opryski obejmą prawie 200 hektarów

Opryski obejmą prawie 200 hektarów Dąbrowy Górniczej. Będą to głównie parki, laski, bulwary, akweny wodne, duże osiedla mieszkaniowe, place zabaw, tereny wzdłuż pasów drogowych. Tereny przeznaczone do oprysków to: parki Hallera, Śródmiejski, Zielona, Staszica, Podlesie (razem z ulicą), Tysiąclecia, Brzozowy, okolice wszystkich czterech Pogorii, Wywierzyska w Strzemieszycach, park przed kościołem na ul. Oddziału AK Ordona , amfiteatr w Ząbkowicach, tereny należące do Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, Bulwar Olszowa, lasek przy ul. Podłęknickiej, Planty, Mydlice Północne oraz Południowe.

Opryskane zostaną także place zabaw przy ulicach Gilowej, Żwirki i Wigury, Łaziennej, Świerkowej i Białostockiego oraz pasy drogowe ulic Niemcewicza, Letniej, Marianki, Ratanice, Pogoria, Kryniczna, Hallerczyków, Majewskiego, Strzemieszycka, Rudna, Idzikowskiego, Łazowska, Dąbrowszczaków, Olimpijska, Mieszka I, Modrzewiowa i Zachodnia.