21 października mieszkańcy stolicy Zagłębia Dąbrowskiego wybiorą 25 radnych. W nowej Radzie Miejskiej na pewno zabraknie pięciu obecnych radnych, którzy zrezygnowali z ponownego startu w wyborach.

21 października w wyborach samorządowych sosnowiczanie wybiorą tylko 25 radnych, a nie jak cztery lata temu 28 radnych. Wynika to z tego, że Sosnowiec nie ma już 200 tysięcy mieszkańców, o czym pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Obecnie w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego mieszka 191 tys. 874 mieszkańców, a prawo do głosowania przysługuje 164 tys. 41 mieszkańcom.

Na pewno, w nowej, 25-osobowej Radzie Miejskiej w Sosnowcu nie zobaczymy pięciu obecnych radnych, którzy zrezygnowali z kandydowania. Są to osoby, które przez wiele lat były związane z sosnowieckim samorządem.

W nowej kadencji w gronie radnych nie zobaczymy już obecnego przewodniczącego Rady Miejskiej Wilhelma Zycha (Platforma Obywatelska), a także Wiesława Suwalskiego (PO) oraz Zygmunta Witkowskiego (Tak dla Sosnowca, wcześniej SLD) i Grzegorza Pisalskiego (Sosnowiczanie, wcześniej Niezależni). O mandat radnego nie będzie się także ubiegał Kazimierz Górski (SLD), który trzykrotnie wybierany był na prezydenta Sosnowca, a w ostatniej kadencji zasiadł w radzie jako radny opozycji.

Ci radni zrezygnowali z ponownego startu w wyborach

1Wilhelm Zych (Platforma Obywatelska)

Wilhelm Zych – fot. Arch. TZ

2Wiesław Suwalski (Platforma Obywatelska)

Wiesław Suwalski – fot. Arch. TZ

3Zygmunt Witkowski (Tak dla Sosnowca, wcześniej SLD)

Zygmunt Witkowski – fot. MZ

4Grzegorz Pisalski (Sosnowiczanie, wcześniej Niezależni)

Grzegorz Pisalski – fot. Arch. TZ

5Kazimierz Górski (Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Kazimierz Górski – fot. UM Sosnowiec