W 2017 roku spadła liczba mieszkańców Sosnowca. Stolica Zagłębia Dąbrowskiego nie jest już 200-tysięcznym miastem. Oznacza to, że w tegorocznych wyborach samorządowych wybierzemy 25 radnych.

Liczba radnych w każdej radzie miasta uzależniona jest od liczby mieszkańców. W wyborach w 2014 roku brano pod uwagę meldunek z 31 grudnia 2013 roku. Wtedy w Sosnowcu zamieszkiwało 203 860 osób. Dawało to mieszkańcom prawo wyboru 28 radnych.

Teraz liczba mieszkańców Sosnowca spadła poniżej 200 tys. i sosnowiczanie w jesiennych wyborach wybiorą 25 radnych. To już jest pewne, bo według meldunku z 31 grudnia 2017 roku opublikowanego na stronie Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach, liczba mieszkańców Sosnowca wyniosła 191 795 i to te dane będzie brał pod uwagę wojewoda śląski.

To jednak nie koniec zmian. Konieczna będzie zmiana granic okręgów i obwodów wyborczych w stolicy naszego regionu. 31 stycznia wejdzie w życie ustawa nowelizująca Kodeks wyborczy. Od tego momentu Rada Miejska w Sosnowcu będzie miała 60 dni na wprowadzenie zmian.

Jak już wspomnieliśmy, liczba radnych uzależniona jest od liczby mieszkańców. W gminach do 20 tys. mieszkańców w radzie zasiada 15 osób, do 50 tys. – 21 osób, do 100 tys. – 23 osoby, do 200 tys. – 25 osób, a także trzech radnych na każde dalsze rozpoczęte 100 tys. osób. W radzie miasta nie może zasiadać więcej niż 45 radnych. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie jest ich 60.

Skomentuj przez Facebook

7 KOMENTARZE

  1. Nie jest ważne ilu jest radnych, lecz jakich mamy radnych. Radnym winien być ktoś; w miarę wykształcony, z długą listą dokonań społecznych, zdrowy, uczciwy, nie uzależniony od prezydenta i partii, znający miasto i problemy mieszkańców a swojego okręgu w szczegółach, przygotowany do stanowienia prawa miejscowego i zdecydowany przygotować się do każdej sesji rady miejskiej w każdym temacie. Radni winni pełnić funkcję nie więcej niż dwie kadencje i być gotowy na odwołanie przez wyborców za wykroczenia, bezczynność lub szkodzenie. To tylko margines regulaminu . . .

  2. Ilu radnych w Zawierciu i Olkuszu? Te miasta mają z Zagłębiem Dąbrowskim więcej wspólnego niż Jaworzno. No, chyba że ilość radnych w tym ostatnim podano tylko dla przykładu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here