Zaniedbany od lat Park Grabek w Czeladzi w końcu doczeka się gruntownej modernizacji. Miasto otrzyma na ten cel ponad 2 mln zł dofinansowania.

Park Grabek w Czeladzi od lat czeka na generalny remont. Zaniedbane alejki, kiepskie oświetlenie i wyasfaltowana dziura w ziemi, która miała być wodnym zalewem w końcu doczeka się rewitalizacji.

– Zalew kilkadziesiąt lat temu bardzo chałupniczą metodą wybudowała kopalnia. Jak szybko powstał, tak szybko zakończył swój żywot. Pod wpływem wydobycia węgla, ruchy górotworów spowodowały, że zalew rozszczelnił się i wyciekła z niego woda – wspomina Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Zbigniew Szaleniec - fot. MZ

Teraz wszystko ma się zmienić. Miejsce to ma być przyjazne dla mieszkańców Czeladzi. Złożony przez miasto do Urzędu Marszałkowskiego projekt na rewitalizację zalewu, jako elementu remontu całego parku, uzyskał wysoką ocenę i dofinansowanie.

– Na prace rewitalizacyjne przy zalewie otrzymamy dotację unijną w wysokości 2,26 mln zł, a ok 3,5 mln zł. na remont Grabka dołożymy z własnych środków zabezpieczonych w tegorocznym budżecie miasta – wyjaśnia burmistrz Szaleniec.

Projekt przyrodniczego zagospodarowania Parku Grabek

Jak informują czeladzcy decydenci największą atrakcją będzie zalew wodny, w którym znów po kilkudziesięciu latach pojawi się woda zasilana z Brynicy, strumyki i kaskada wodna. Uporządkowana zostanie także zieleń. Oprócz placu zabaw i wielu elementów do uprawiania aktywności fizycznej, będzie tam wiele innych atrakcji zachęcających do spędzania czasu wolnego dla całych rodzin.

– Teraz pozostaje nam tylko ogłoszenie przetargu, wyłonienie wykonawcy i ruszamy z remontem – dodaje Zbigniew Szaleniec.


Mieszkańcy odetchnęli z ulgą

Wiadomość o przyznanym dofinansowaniu ucieszyła mieszkańców Czeladzi oraz lokalnych działaczy.

– Przeprowadzone niedawno w Czeladzi badania jakości życia w mieście wykazały, że jedną z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycją jest właśnie remont Parku Grabek. Dla mnie, jako radnego z tej części miasta, ale także osoby, która w Grabku się wychowała, to najważniejsza inwestycja bieżącej kadencji – powiedział nam Patryk Trybulec.

Zdaniem radnego Trybulca, park Grabek to w Czeladzi miejsce kultowe, które zasługuje na przywrócenie mu godności.

– Mocno ściskałem kciuki za pozytywną decyzję o dofinansowaniu i kilka dni temu mogłem odetchnąć z ulgą. Projekt wygląda imponująco i już nie mogę się doczekać efektów. Dokładając do tego inwestycję realizowaną właśnie na osiedlu Piłsudskiego, możemy śmiało powiedzieć, że ta część tzw. „Zarzecza” zupełnie zmieni swoje oblicze i to w bardzo krótkim czasie – dodał radny.

To nie koniec zmian

To jednak nie koniec zmian. Kilka tygodni temu pisaliśmy o parku Prochownia na Piaskach, który również przejdzie prawdziwą metamorfozę. Ma on bowiem zostać przekształcony w park rozrywki.

Park Prochownia w Czeladzi już wkrótce przejdzie prawdziwą metamorfozę. Ma on bowiem zostać przekształcony w park rozrywki. Co takiego ma się zmienić? Park Prochownia w Czeladzi już wkrótce przejdzie prawdziwą metamorfozę. Ma on bowiem zostać przekształcony w park rozrywki. Co...

Jak spędzisz tegoroczne święta wielkanocne?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...