Coraz bliżej święta! Nie dziwi zatem fakt, że już wkrótce na ulicach miast Zagłębia Dąbrowskiego pojawią się świąteczne ozdoby i iluminacje.

Grudzień i święta coraz bliżej. Wkrótce także miasta Zagłębia Dąbrowskiego zadbają o świąteczną oprawę i ponownie rozbłysną tysiącami światełek Ich inaugurację zaplanowano na początku grudnia.

BĘDZIN

Świątecznych akcentów nie zabraknie w Będzinie, gdzie poza choinkami umieszczonymi na „Nerce” oraz na rondzie Unii Europejskiej, nie zabraknie także świetlnych dekoracji umieszczonych w całym mieście.

– Podobnie jak w latach ubiegłych, świetlne elementy dekoracyjne zostaną umieszczone na słupach oświetlenia ulicznego oraz w postaci przewieszek na głównych ulicach miasta – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik Urzędu Miejskiego w Będzinie.

CZELADŹ

Szczególnie pięknie i bajkowo wyglądać będzie czeladzki rynek, gdzie stanie świąteczna iluminacja fontanny, okazała choinka oraz inne świąteczne dekoracje, które zachwycą i wprowadzą w świąteczny klimat mieszkańców miasta.

– Świąteczna iluminacja zarówno starówki, jak i całego miasta zabłyśnie 6 grudnia – informuje Tomasz Michałek z biura prasowego UM w Czeladzi.

DĄBROWA GÓRNICZA

Na ulicach dębowego miasta można już zauważyć pierwsze dekoracje i ozdoby, będzie ich jednak znacznie więcej. Mieszkańcy poza nową choinką, wybraną w internetowym głosowaniu, która tradycyjnie pojawi się na Placu Wolności, obok Pałacu Kultury Zagłębia, zobaczyć będą mogli także nowe, które pojawią się przy Al. Piłsudskiego, 3 Maja oraz molo Pogorii III.

– W sezonie świąteczno-noworocznym 2017/2018 już rozpoczęto prace związane z rozwieszaniem (montażem) iluminacji świątecznych na istniejących słupach oświetlenia ulicznego. Pojawia się też nowe przestrzenne dekoracje świąteczne – wolnostojące w formie ramek zdjęciowych, które oświetlą między innymi ulicę 3 Maja oraz Aleję Józefa Piłsudskiego na odcinku od stacji paliw i Mc Donalds do ronda Budowniczych. Udekorowane zostanie tez molo przy zbiorniku wodnym Pogoria III, tam rozwieszone na istniejących słupach oświetleniowych zostaną sople świetlne LED – mówi Marek Mrówka, kierownika Referatu Zarządzania Energią Urzędu Miejskiego.

Ponadto, ozdoby znajdą się przy wejściu do Parku Hallera oraz na osiedlach i dzielnicach, w tym: na osiedlu Mydlice, w Ząbkowicach, Ujejscu, Strzemieszycach, Gołonogu i wielu innych punktach miasta.

Wszystkie iluminacje zakupione w latach poprzednich zaświecą 6 grudnia. Nowe iluminacje i ramki zdjęciowe pojawią się kilka dni później.

SOSNOWIEC

W tym roku świąteczna dekoracja Sosnowca będzie niezwykle bogata. Oprócz świetlnych lodowych kurtyn na ulicach miasta pojawi się też prawie 500 dekoracji latarniowych ozdobionych bombkami, śnieżynkami czy gwiazdami. Nie zabraknie też ulubionych przez sosnowiczan świetlistych trójwymiarowych ozdób wolnostojących: kolorowych prezentów, sań z reniferem, anioła, czerwonej bombki czy srebrnych drzew.

Wśród nowości, obok których nie da się przejść obojętnie, znajdą się 13-metrowa świetlista choinka ozdobiona łakociami oraz wesoły świąteczny autobus.

– Oprócz ozdób, które mieszkańcy znają już z lat ubiegłych chcemy także zaskoczyć sosnowiczan nowościami. Mam nadzieję, że atrakcje, które dla nich przygotowaliśmy w tym roku przypadną im do gustu. Wśród nich będzie pięknie oświetlony autobus. W tej chwili nie zdradzamy miejsca w którym będzie stał, to niespodzianka – mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Zabawny ośmiometrowy pojazd będzie widoczny już z daleka. Rozbłyśnie kolorami dzięki 12 tysiącom świetlnych punktów. Dekoracja została przygotowana w taki sposób, aby można było wejść do środka autobusu i zrobić sobie zdjęcie.

– Mamy nadzieję, że nietypowy świetlisty autobus ucieszy nie tylko małych, ale i dużych mieszkańców miasta i wprowadzi ich w radosny świąteczny nastrój – mówi Arkadiusz Dziadowicz z firmy Multidekor, która zaprojektowała i zrealizowała zimowe dekoracje miasta. – Sosnowiec jest doskonałym przykładem na to, że świątecznymi iluminacjami można się bawić, tworząc oryginalne kompozycje. Możliwość wypożyczania dekoracji pozwala też co roku zaskakiwać mieszkańców czymś nowym – tłumaczy.

Cała iluminacja składa się z około 300 tysięcy energooszczędnych punktów LED i do jej przygotowania zostało użytych około 45 kilometrów łańcucha świetlnego. Wynajem ozdób na dwa sezony będzie kosztowało miasto 840 tys. zł. Pierwsze ozdoby są już montowane, całość powinna być gotowa w pierwszym tygodniu grudnia.