W dąbrowskich Strzemieszycach od lat brakowało miejsca, które pełniłoby funkcję lokalnego centrum kultury. W końcu mieszkańcy dzielnicy się doczekali. W piątek, 7 września zaplanowano otwarcie nowoczesnej zmodernizowanej biblioteki.

Dotychczasowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, zlokalizowana przy ul. Ofiar Katynia 93, przeszła od końca 2016 r. diametralną przemianę. Teraz ma także pełnić funkcję lokalnego centrum kultury, którego w tym miejscu brakowało od lat.

Poddany gruntownej rewitalizacji budynek łączyć będzie od tej pory tradycyjne funkcje biblioteki z przyjazną przestrzenią publiczną, która sprzyja m.in. spotkaniom i integracji mieszkańców dzielnicy czy twórczej ekspresji.

Strzemieszycka filia już wkrótce zagości w swoich progach miłośników kina, teatru, ruchu scenicznego, muzyki, rękodzieła, a nawet językowych wyzwań. Nie zabraknie też propozycji dla wielbicieli konstruowania i programowania przy użyciu klocków Lego.

Zielony taras na dachu budynku, nowoczesna sala audiowizualna, pracownie warsztatowe, pomieszczenia dla lokalnych stowarzyszeń, strefa dla najmłodszych czytelników oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, to tylko niektóre z nowości, jakie czekają na odwiedzających bibliotekę.

– Obiekt cechuje się nie tylko przemyślanym designem, posiada również bogatą historię, do której już wkrótce będziemy mogli dopisać kolejne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, skierowane nie tylko do dzieci, ale i dorosłych mieszkańców Strzemieszyc Wielkich – mówi Paweł Duraj, dyrektor dąbrowskiej książnicy.

Koszt remontu biblioteki w Strzemieszycach to 7,4 miliona złotych. W tym dofinansowanie w ramach konkursu rewitalizacyjnego 6,6 miliona złotych

Oficjalne otwarcie wyremontowanej biblioteki rozpocznie się o godzinie 10:00. W programie m.in. teatr ognia, Narodowe Czytanie, spektakl teatralny, koncert zespołu „Poczytalni”, atrakcje czekają także na najmłodszych mieszkańców Strzemieszyc.