Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie mężczyzny, który oszukał małżeństwo z Sosnowca na kwotę 240 tys. zł. Poszkodowanych może być nawet 17 osób.

W 2016 roku w Sosnowcu, wobec starszego i schorowanego małżeństwa, prowadzona była licytacja mieszkania na rzecz spółdzielni mieszkaniowej. Powodem prowadzonych czynności było zadłużenie czynszowe wynoszące 15 tys. zł.

– Już po licytacji, nieznany mężczyzna zaoferował pokrzywdzonym rzekomą pomoc w odzyskaniu mieszkania lub ewentualnie pomoc w odzyskaniu części należności z licytacji – poinformowała Marta Zawada-Dybek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Starsze małżeństwo było w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Mężczyzna przekazał im, że weksel jest fikcyjny, a jego podpisanie jest niezbędne, aby im mógł pomóc. Sosnowiczanie nie chcieli zaciągać jakiegokolwiek zobowiązania, ale nieświadomie podpisali weksel na kwotę 240 tys. złotych.

W listopadzie 2016 toku mężczyzna złożył pozew i Sąd Okręgowy w Katowicach wydał nakaz, na podstawie którego małżeństwo miało zapłacić mężczyźnie 240 tys. zł oraz odsetki od tej kwoty.

Pozwani złożyli odwołanie od tego nakazu, ale pod namową wspomnianego oszusta, wycofali je. – Następnie Prokuratura Okręgowa w Katowicach, zgłosiła udział do tego postępowania sądowego i wniosła o uchylenie wydanego nakazu i oddalenie powództwa. Sąd uwzględnił stanowisko prokuratora i uchylił nakaz zapłaty oraz oddalił powództwo – przekazała Marta Zawada-Dybek.

Wydany wyrok nie jest prawomocny. – Jednocześnie wszczęte zostało śledztwo w sprawie usiłowania oszustwa na szkodę małżeństwa z Sosnowca, a także innych osób – podsumowała Marta Zawada-Dybek.

Śledczy w toku postępowania ustalili, że oszukanych przez mężczyznę jest co najmniej 17 osób.

Czy wybierzesz się w tym roku na jarmark świąteczny organizowany w miastach naszego regionu?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...