W szpitalu w Czeladzi otwarto po remoncie i przeprowadzce oddział urazowo-ortopedyczny. Przeniesiony z trzeciego piętra na parter oddział jest nowocześniejszy i większy.

W czwartek, 24 października, w czeladzkim szpitalu otwarto wyremontowany oddział urazowo-ortopedyczny. Oddział został przeniesiony z trzeciego piętra na parter szpitala i jest większy od poprzedniego. Zamiast dotychczasowych 19 łóżek są 24. Sale są bardziej przestronne i przeznaczone maksymalnie dla trzech pacjentów, a nie jak wcześniej nawet sześcioosobowe. Jest więcej łazienek i toalet, niektóre sale mają własne sanitariaty. Wydzielona została także część septyczna, gdzie przebywają pacjenci z infekcją.

Nowy oddział urazowo-ortopedyczny w Czeladzi - fot. Szpital w Czeladzi
Nowy oddział urazowo-ortopedyczny w Czeladzi – fot. Szpital w Czeladzi

– Modernizacja oddziału to ukłon w stronę pacjentów i personelu. Zmiany usprawnią pracę lekarzy i pielęgniarek, ale przede wszystkim przełożą się na poprawę komfortu chorych. Przestronne sale, elektryczne łóżka, pomieszczenie do rehabilitacji. To tylko niektóre udogodnienia – zapowiada Sebastian Szaleniec, starosta będziński.

Nowością jest także sala do ćwiczeń, w której pacjenci po operacjach pracują z fizjoterapeutami nad odzyskaniem sprawności. – Kompleksowe podejście do pacjenta i niezwłoczne rozpoczęcie rehabilitacji po przeprowadzonym zabiegu to standard, jednak na wielu oddziałach nie ma wyznaczonego pomieszczenia, w którym pacjent może ćwiczyć w komfortowych warunkach. Zazwyczaj wykorzystywany jest do tego korytarz czy inne ogólnodostępne miejsca. Bardzo się cieszę, że na nowym oddziale możemy zapewnić pacjentowi maksymalny komfort i intymność w procesie powrotu do zdrowia – mówi dr Marek Bożek, kierownik oddziału urazowo-ortopedycznego czeladzkiej lecznicy.

Nowy oddział urazowo-ortopedyczny w Czeladzi - fot. Szpital w Czeladzi
Nowy oddział urazowo-ortopedyczny w Czeladzi – fot. Szpital w Czeladzi

Otwarcie oddziału ma być też krokiem do zmniejszenia kolejek do zabiegów. Na przełomie grudnia i stycznia w szpitalu ma być uruchomiona druga sala operacyjna dla ortopedii. – To, w połączeniu z możliwościami, jakie daje nowy oddział, pozwoli nam na skrócenie czasu oczekiwania na operacje, w tym endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego – podkreśla Aldona Sylwa, dyrektor PZZOZ w Będzinie i Czeladzi

Na remont i wyposażenie oddziału szpital przeznaczył niemal milion złotych.